Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"W wojennym kontekście kształtuje się jego ciekawa osobowość i powołanie". Wspomnienia młodości Karola Wojtyły

kb 8:48 18 maja 2020
Telewizja Republika
Ksiądz Łukasz Piórkowski (Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II) był gościem w specjalnym studiu Telewizji Republika w Wadowicach.

– Sam Papież podkreślał, że to co w życiu jest najistotniejsze, kształtuje się na tym pierwszym etapie życia. W tej rodzinie, która była naznaczona sytuacjami bardzo problematycznymi, ale również wydarzeniami pełnymi pokoju i radości, kształtował się duchowy, mentalny, intelektualny kręgosłup Jana Pawła II, z którym wszedł w dorosłość. To jest świat jego relacji z matką, relacji z ojcem, z bratem i z tą Wadowicką społecznością- powiedział Ksiądz Piórkowski.

– Miał w sobie umiejętność odporu rozpaczy. Nie zakłamywał faktów, nie uciekał od rzeczywistości- mówił o Janie Pawle II Ksiądz Piórkowski.

Totus Tuus

– Po śmierci matki, ojciec zabrał dwóch synów do Sanktuarium w Kalwarii i powiedział: "To jest teraz wasza matka". To "Totus Tuus" oznacza "Cały Twój", czyli gotowość uczestniczenia we wszystkim, co niesie życie, tak jak Matka Boża.

– Czas okupacji przerywa oczywiście jego aktywność akademicką i teatralną, ale on uczestniczył również w tajnych kompletach i tajnym teatrze. Co bardzo ważne, w czasie okupacji Wojtyła jest zobowiązany aby podjąć pracę i utrzymać siebie i ojca. Rozpoczyna pracę w kamieniołomach. Tam doświadcza nieprawdopodobnej relacji właśnie z robotnikami. Jestem przekonany, że to doświadczenie spotkania z osobami, które ciężko pracują, kształtują w nim taką umiejętność doskonałego rozumienia czym jest praca i do czego ona właściwie służy. To są też dramatyczne doświadczenia własnego wypadku i śmierci ojca- powiedział. 

– W wojennym kontekście kształtuje się jego bardzo ciekawa osobowość i jego powołanie- wspominał Ks. Piórkowski.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze