Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Targowica nowoczesna". Odpowiedz na manifestację KOD w Bydgoszczy

ap 18:07 19 grudnia 2015
materiały prasowe
W sobotę 19 grudnia w samo południe, na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy odbyły się dwie manifestacje. Organizatorem jednej z nich był Komitet Obrony Demokracji, drugą odbywającą się pod hasłem „Damy radę” zarejestrowały środowiska patriotyczne: Klub Gazety Polskiej, Solidarni2010, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych PRL „Przymierze”, Idee Solidarności 1980-89.

Wiec „Damy radę” rozpoczął Maciej Różycki z Solidarnych2010 – Ci, którzy odwróceni do nas plecami, zebrali się tu, żeby bronić Trybunału Konstytucyjnego w obecnym składzie. Pozwólcie państwo, że wymienię tych, których oni bronią: Sędzia Marian Grzybowski był zarejestrowany w czerwcu 1970 r. przez służby wojskowe. Był też rejestrowany w 1988 r. przez wywiad cywilny, a 19 czerwca 1989 r. przerejestrowany jako kontakt operacyjny ps. "Krakatau". Sędzia Adam Jamróz był zarejestrowany w październiku 1977 r. przez wywiad cywilny w Katowicach. W ewidencji figuruje od grudnia 1977 r. jako kontakt operacyjny "Lardo". W 1981 r. materiały przekazano do archiwum. Sędzia Zbigniew Cieślak był od czerwca 1979 r. zabezpieczony przez Zarząd II Sztabu Generalnego. W czerwcu 1988 r. został zaś zabezpieczony przez zarząd WSW Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Sędzia Teresa Liszcz brała udział jako ekspert w I Krajowym Zjeździe Delegatów "Solidarności" w 1981 r. 19 grudnia 1981 r. przeprowadzono z nią "rozmowę ostrzegawczą", podczas której podpisała oświadczenie o "zaniechaniu szkodliwej działalności i przestrzeganiu porządku prawnego". Potem prowadzono z nią "rozmowy ostrzegawcze". Sędzia Mirosław Wyrzykowski był "pracownikiem kontraktowym" Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie w latach 1977-1979. Jego akta pochodzą z kartoteki osobowej byłych funkcjonariuszy. Sędzia Ewa Łętowska w listopadzie 1987 r. była rejestrowana przez departament III MSW jako zabezpieczenie – mówił Różycki.

Po wystąpieniu zebrani zaczęli skandować „Precz z komuną”

Jako kolejny głos zaprał przewodniczący KGP Krystian Frelichowski. – By dzierżymy biało czerwone flagi, mamy wpięte emblematy z godłem Polski i słowami Wierni Wartościom, bo z tymi symbolami i słowami identyfikujemy się, oni nakleili na swoje odzienie nalepki drugi sort, czy też się z nimi identyfikują? My gromadzimy się przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa oni przed fontanną. Te wszystkie transparenty, sztandary, emblematy, które przynieśliśmy ze sobą wykonaliśmy sami, a im, co przed chwilą widzieliśmy wszyscy, flagi przynieśli urzędnicy rausza. To tylko symbolika,ale za to jak wymowna. (...)„Kiedy to w 1791 uchwalenie konstytucji majowej zapoczątkowało proces naprawy Rzeczypospolitej, powstała Targowica, wtedy właśnie gwarantami polskiej demokracji stały się Rosja i Prusy. Dziś ich następcy jadą skarżyć się do Brukseli. Już Parlament Europejski chce debatować na temat dotyczący naszego narodu i naszego społeczeństwa. Nie ma na to naszej zgody! Nie pozwolimy obcym mocarstwom decydować o losach naszej Ojczyzny! – zapowiedział.

Słowom Frelichowskiego towarzyszyły okrzyki "Targowica, targowica" pod adresem wiecu KOD

Głos zabierali także: prof.R. Kotzbach, radny sejmiku Michał Krzemkowski, poseł Ewa Kozanecka, działaczka Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89 Krystyna Sawicka, legenda bydgoskiej Solidarności Jan Perejczuk. Wśród zebranych były delegacje z innych miast, między innymi z Torunia, Gniezna, Inowrocławia, Kruszwicy, Nakła.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze