Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Poland’s biggest army wants no appeasement”. Polski ułan na jedynce "Newsweeka" 1939 roku

Przemysław Fedorowicz 5:30 1 września 2020
Sygnalista 7. Pułku Ułanów Lubleskich na "jedynce" Newsweeka z 31 lipca 1939 r.Newsweek / Portal TV Republika
Latem 1939 roku polska armia była na ustach całego świata. Nie tylko z uwagi na przewidywany konflikt z zachodnim sąsiadem i próby porównywania sił, ale również ze względu dynamicznego rozwoju techniki oraz unowocześniania uzbrojenia i struktur wojska.

Wojsko Polskie w każdy możliwy sposób pokazywało społeczeństwu, że jest silne i bez wahania stawi czoła agresorowi. Organizowano w tym czasie z okazji świąt państwowych, pułkowych czy innych imprez masowych liczne prezentacje uzbrojenia i wyszkolenia, takie jak choćby pokonywanie trudnego terenu przez czołgi, czy władanie szablą i lancą przez kawalerię. Pokazy te były chętnie rejestrowane zarówno przez filmowców jak i fotografów.

Na przełomie maja i czerwca 1939 zagraniczni dziennikarze odwiedzili Mińsk Mazowiecki, w którym stacjonował wówczas 7. Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Kawalerzyści zaprezentowali dla nich wyszkolenie szwadronu liniowego wspartego karabinami maszynowymi oraz działkami przeciwpancernymi.

 

Dziennikarze wykonali wtedy wiele zdjęć, które do dziś czekają w zachodnich archiwach na odkrycie. Jedno z nich, przedstawiające szwadronowego trębacza na siwym koniu, ukazało się na pierwszej stronie magazynu Newsweek z 31 lipca 1939 z podpisem „Poland’s biggest army wants no appeasement”.

 

Przemysław Fedorowicz

Towarzystwo Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego z Mińska Mazowieckiego 

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze