Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Nowa Gdynia", czyli cyfrowa szansa dla Polski. Polska chmura krajowa i Google stworzyli specjalny region w Warszawie!

sm 22:21 10 października 2019
Bank PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju stworzyli polską chmurę krajową. Teraz dołączył do nich Google Cloud jako partner strategiczny. Polska znalazła się w cyfrowej rewolucji. W najnowszym programie "Biznes Polska" dowiesz się wszystkiego o chmurze krajowej i regionie Google Cloud.

Rok temu Bank PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju powołała spółkę, która stworzyła polską chmurę krajową. 

Prezes, Operator Chmury Krajowej Michał Potoczek na pytanie czym jest chmura odpowiada: - Część osób oczkuje odpowiedzi, że jest to infrastruktura, którą można sprzedawać jako usługę. Ja bym porównał to do systemu energetycznego. Jak kupujemy prąd, który płynie w gniazdku elektrycznym nie martwimy się o elektrownię, to chmura jest tym samym dla IT - nie musimy kupować softwerów, sprzętu, serwerów.

Pod koniec września tego roku Google Cloud został strategicznym partnerem operatora chmury krajowej, który włączył do swojego portfolio usługi chmury obliczeniowej giganta. - Ten nowy świat porusza się przede wszystkim po tym oceanie danych, po tym błękitnym cyfrowym oceanie i Polska nie miała tego portu - mówi Magdalena Dziewguć, Dyrektor Rozwoju Biznesu, Google CE. 

Google otworzy w Warszawie tzw.region Google Cloud, centrum infrastruktury i oprogramowania przeznaczony do użytku przez klientów. - Chmura to jest taka platforma do akceleracji biznesu - mówi Potoczek - W chmurze mamy technologie, które pozwalają firmom dzisiaj budować przewagę konkurencyjną. - Obszar związany z cyfryzacją jest fundamentalnie istotny - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Nie przejdziemy do kolejnego etapu rozwoju, jeżeli polski sektor przedsiębiorstw nie będzie korzystał w sposób bezpieczny z najnowszych rozwiązań cyfrowych". - Widzimy ambitne firmy, które produkują bardzo dobrej jakości produkty i chcą te produkty oferować na całym świecie. I muszą w czasie rzeczywistym odnajdywać swoich nowych klientów, swoich nowych użytkowników. Wierzę, że ten region, który za chwilę będzie dostępny dla wszystkich, to jest taka nowa Gdynia dla cyfrowej szansy Polski - mówi Magdalena Dziewguć. 

W drugiej części programu rozmowa z Romanem Młodkowskim, Dyrektorem Strategii i Komunikacji, Operator Chmury, który wyjaśnia na początku dlaczego tak mało firm w Polsce korzysta z technologii chmury? - Przyglądaliśmy się temu uważnie i zauważyliśmy, że z chmury korzysta w przybliżeniu 1 firma na 10. W najbardziej innowacyjnych gospodarkach europejskich (Dania, Szwecja, Finlandia) to 6 na 10 firm korzysta z różnych form usług chmurowych. Generalnie my nie mamy wielkiego zaufania do otoczenia i my sami wolimy organizować różne kwestie np. budowanie własnej serwerowni itd. Ale też z drugiej strony, jeśli popatrzymy na te wielkie, polskie przedsiębiorstwa to trochę jest tak, że na rynku usług chmurowych w Polsce nie bardzo są firmy z którymi można współpracować, dlatego że albo nie są one wyspecjalizowane w usługach chmurowych, albo mają niewielką skalę biznesu i nie mogą stać się partnerami dla wielkiego - mówi Młodkowski.

Krajowa chmura chce wypełnić lukę jaką mamy obecnie na rynku. - Jesteśmy bardzo wyspecjalizowaną firmą w usługach chmurowych, jednocześnie nasza firma ma relatywnie dużą skalę działalności, a za nami stoją bardzo poważni, jeśli chodzi o taką instytucjonalna powagę, inwestorzy jak PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Dlatego my przez tę specjalizację i przez skalę biznesu, który prowadzimy jesteśmy naturalnym partnerem dla wielkich firm, ale również mamy tak dużą skalę, że możemy wspierać drobne firmy czy startup`y. Mamy nadzieję, że nasze pojawienie się rzeczywiście ożywi ten rynek i spowoduje, że ten odsetek firm, które korzystają z usług chmurowych powiększy się - mówi Młodkowski. I dodaje, że jest to o tyle ważne, że "wszyscy oczekujemy od polskich firm, że będą innowacyjne, że będą dostarczały nowe produkty i usługi jak najszybciej na rynku". - Dzisiaj wszystkie produkty i usługi mają tzw. komponent cyfrowy, coś co mierzy, liczy i wykorzystuje się te dane, albo oferuje przez internet. I ten komponent cyfrowy trzeba bardzo szybko wprowadzać na rynek. I tą szybkość zapewnia właśnie chmura - dodaje dyrektor Strategii i Komunikacji, Operator Chmury. 

Czy współpraca z krajową chmurą jest droga, np. dla jakiegoś startup`u? - Szczerze mówiąc, jeśli jakiś startup chciałby z nami współpracować - mówi Roman Młodkowski - to prawdopodobnie jesteśmy w stanie dostarczyć testowe usługi za symboliczną opłatą, bo to nie jest obszar na którym będziemy w stanie zarobić jakieś wielkie pieniądze. Mamy taki model w którym możemy dostarczyć te usługi. 

Na koniec Roman Młodkowski wyjaśnia na czym polega partnerstwo z gigantem jakim jest Google? - Celem tego partnerstwa jest spowodowanie tego, by polskie firmy, które chcą się szybko rozwijać, również mogłyby korzystać z najnowszych narzędzi Google, które stały się podstawowymi narzędziami biznesu. Jeśli nasze firmy mają konkurować z zagranicznymi firmami, muszą mieć dostęp do tych technologii. Najbliższy region Google Cloud jest we Frankfurcie, dlatego Operator Chmury Krajowej zbudował te partnerstwo z Google właśnie po to, żeby umożliwić uruchomienie regionu w Polsce tu w Warszawie, żeby wszelkie dane polskich firm, mogły być analizowane przez te firmy na terenie Polski. Po drugie, żeby ta firma miała w nas, czyli Operatorze Chmury Krajowej partnera z którym można zawrzeć umowę i gdyby - co się nie wydarzy na pewno - doszło do sporu, to ma tu w Polsce firmę, z którą może się spierać - wyjaśnia Młodkowski. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze