Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Na Kremlu nadal żywy jest duch Stalina"

AS 21:50 18 września 2019
PIXABAY
Europosłowie w Strasburgu dyskutowali o pakcie Ribbentrop-Mołotow i zbrodniach Związku Radzieckiego, które dziś - jak mówili - Rosja stara się "wybielać". - Na Kremlu nadal żywy jest duch Mołotowa, duch Stalina, duch kłamstwa, przepisywania historii, wszystkiego, co widzieliśmy w przeszłości - powiedziała litewska europosłanka Rasa Juknevičiene.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata "o znaczeniu historii Europy dla jej przeszłości”. W czwartek w tej sprawie ma zostać przegłosowana rezolucja. Ważnym jej elementem ma być przypomnienie historii wybuchu II wojny światowej - i zaznaczenie, że wywołały ją nie tylko hitlerowskie Niemcy, ale również ZSRR.

 

 

- Ta historia jest ważna również dla naszej teraźniejszości - mówiła litewska europosłanka Rasa Juknevičiene z grupy europejskich ludowców, jedna z inicjatorek debaty w tej sprawie. Jak dodała, "na Kremlu nadal żywy jest duch Mołotowa, duch Stalina, duch kłamstwa, przepisywania historii, wszystkiego, co widzieliśmy w przeszłości". - W rezolucji naciskamy na Rosję, by zmieniła tę politykę, by zmierzyła się ze swoją przeszłością, związaną z totalitarnym reżimem - mówiła.

 

Rezolucja wzywa Komisję Europejską do zdecydowanej reakcji wobec prób fałszowania historię przez Rosję. Wspomina również o tych, którzy przeciwstawiali się okupantom, na przykład o Witoldzie Pileckim. Europarlament chce ustanowić dzień śmierci polskiego rotmistrza, 25 maja, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

 

Parlamentarzyści ostrzegają też w dokumencie przed rodzącymi się w Europie radykalizmem i ksenofobią oraz grupami inspirującymi się nazizmem lub stalinizmem. Wspólny tekst rezolucji został wynegocjowany przez największe grupy polityczne Parlamentu Europejskiego, obrady zajęły kilka godzin. - To daje nadzieję - mówiła Anna Fotyga, z frakcji europejskich konserwatystów i reformatorów.

- To jest światełko nadziei, że Parlament Europejski, że Europa jest zdolna do wspólnej pamięci, to opisania wydarzeń historycznych, do wyciągania wniosków, do oddania czci wszystkim ofiarom totalitaryzmów - zaznaczyła Anna Fotyga.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze