Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Mapa życia" pokazuje nieodkryte dotąd gatunki. Zobacz gdzie się kryją

ar 11:10 29 marca 2021
Największe szanse na odkrycie są w lasach Brazylii, Indonezji, Madagaskaru i Kolumbii. Pixabay.com/@geralt
Naukowcy z Yale stworzyli mapę miejsc, w których wciąż mogą występować nieodkryte gatunki zwierząt. Według szacunków naukowych tylko ok. 20 procent na Ziemi zostało odkrytych. Celem projektu jest udokumentowanie i możliwe uratowanie zwierząt, zanim wyginą.

Projekt to zaktualizowana wersja mapy życia, która powstała ok. 10 lat temu i przedstawia rozmieszczenie znanych gatunków na całej planecie. Naukowcy mają nadzieję, że mapa pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony przyrody, a ich badania będą mogły się rozszerzyć o kolejne grupy organizmów.

- Przy obecnym tempie globalnych zmian środowiskowych nie ma wątpliwości, że wiele gatunków wyginie, zanim dowiemy się o ich istnieniu i nie będziemy mieli okazji zastanowić się nad ich losem – powiedział Jetz.

Jak dodał, „taka ignorancja jest niewybaczalna i jesteśmy winni przyszłym pokoleniom szybkie zamknięcie tych luk w wiedzy”.


ynewsmap_undiscoveredlife_670

Fot. news.yale.edu

Ich analiza pozwoliła na prognozę, gdzie i jakiego rodzaju gatunki z czterech głównych grup kręgowców mogą zostać zidentyfikowane. Największe szanse na odkrycie są w lasach Brazylii, Indonezji, Madagaskaru i Kolumbii. 


Źródło: national-geographic.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze