Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Żaryn: Żadne państwo nie byłoby przygotowane na atak z 2 stron

PR 8:08 17 września 2018
Telewizja Republika
Przy okazji 79. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, w studiu Telewizji Republika gościł senator PiS, prof. Jan Żaryn.

Senator powiedział, że polska dyplomacja twierdziła że z powodu silnej rozbieżności między ZSRR a III Rzeszą, nie ma możliwości powstania między nimi sojuszu.

- Nawet po pakcie Ribbentrop-Mołotow, jak pojawiły się sugestie, że pakt może być szerszy niż to, co podano dyplomacji, nie zrobiło to na nikim większego wrażenia - stwierdził

Senator przekazał, że jeszcze w tygodnie po podpisaniu paktu, związek sowiecki 2 tygodnie balansował na granicy nie decydując się na realizacje paktu zawartego z III rzeszą.

Profesor przekazał także bardzo ciekawą informację odnośnie francuskiej doktryny wojskowej.

- Niestety niedawno czytałem francuskie akta wojskowe francuskie z których wynikało, że doktryna wojskowa z lat dwudziestych zamieniła się bardzo w latach trzydziestych na bardzo defensywną. Francja nie była przygotowana żeby uderzyć – oznajmił.

- Żadne państwo nie byłoby przygotowane na atak z 2 stron – stwierdził prof. Żaryn.

Gość Telewizji Republika przekazał, jaki był wg niego błąd dowództwa podczas obrony przed sowietami.

- Błąd naczelnego dowództwa był taki, że szybko utraciliśmy łączność. Bez wątpienia Śmigły-Rydz nie był w stanie podjąć jednoznacznej decyzji, jeśli chodzi o rozumienie najazdu sowieckiego na Polskę. Jego rozkaz z którego wynika, że dowódcy na wschodzie mają nie wchodzić w relacje wojskowe z sowietami zaowocowało tym, że wielu wojskowych dostało się do niewoli – podkreślił.

Senator wskazał także, że sowieci atakując Polskę brali pod uwagę porażkę z 1920 roku, która była punktem odniesienia do odwetu.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze