Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Wawrzyk: Odejście ministra Szałamachy to nie jest do końca dobry moment z punktu widzenia pracy jego resortu

lml 13:29 28 września 2016
Telewizja Republika
– Mówiło się o zmianie ministra Waszczykowskiego, nic takiego się nie stało. Od początku kadencji każdy gabinet jest poddawany presji różnych środowisk na zmiany personalne. Pani premier nie uległa tym spekulacjom, trzymała zmiany w rządzie do momentu, kiedy uznała, że rzeczywiście są one niezbędne – mówił na antenie Telewizji Republika dr hab. Piotr Wawrzyk.

Gościem Macieja Wolnego w programie "Republika na Żywo" był politolog, dr hab. Piotr Wawrzyk, zastępca kierownika Katedry Europeistyki ds. dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

"Minister Szałamacha miał mocną pozycję, z racji swoich kompetencji"

Rozmowa dotyczyła zmian w rządzie, o których o godzinie 15:00 poinformuje premier Beata Szydło. Media informują, że stanowisko może stracić minister finansów, Paweł Szałamacha. – Myślę, że zaskoczeni nie będziemy, poza zamianami wojewodów, wygląda na to, że jedynym ministrem, który odejdzie, będzie minister finansów – wskazał dr hab. Wawrzyk. 

W ocenie politologa "w ślad za tym, jego następca nie będzie miał tak silnej pozycji w Radzie Ministrów". – Nie ukrywajmy – minister Szałamacha miał mocną pozycję, z racji swoich kompetencji, z racji siły przebicia w partii rządzącej. Powstanie zapewne jakieś gremium, podporządkowujące sobie resorty gospodarcze pod nadzorem ministra Morawieckiego – wskazał.

"Mówiło się o zmianie ministra Waszczykowskiego"

Gość Telewizji Republika przypomniał, że "o zmianach w rządzie – w zasadzie – mówi się od stycznia". – Mówiło się o zmianie ministra Waszczykowskiego, nic takiego się nie stało. Od początku kadencji każdy gabinet jest poddawany presji różnych środowisk na zmiany personalne. Pani premier nie uległa tym spekulacjom, trzymała zmiany w rządzie do momentu, kiedy uznała, że rzeczywiście są one niezbędne, ale uważam, ze jeśli odejdzie minister Szałamacha to nie jest to do końca dobry moment z punktu widzenia pracy jego resortu, bo w ostatnich miesiącach widoczne są efekty pracy Ministerstwa Finansów – ocenił.

"Te ostatnie miesiące, od czerwca, to jest w zasadzie legislacyjna ofensywa Ministra Finansów"

Dr hab. Wawrzyk wyliczył, że "nie tylko budżet, ale przede wszystkim ustawa o administracji skarbowej, która stanowi przełom w polskiej administracji skarbowej i sprawia, że ta administracja będzie na wysokim poziomie europejskim". Zdaniem politologa "można mieć tylko jedno zastrzeżenie – podatek handlowy". – Ale pamiętajmy, że zaczęło od podatku bankowego, to jest projekt Ministerstwa Finansów. Później mieliśmy kilka miesięcy zastoju, nie było widać efektów legislacyjnych, ale w maju, czerwcu pojawia się projekt ustawy o krajowej administracji skarbowej, inne sposoby uszczelniania pobierania podatku VAT (...). Te ostatnie miesiące, od czerwca to jest w zasadzie legislacyjna ofensywa Ministerstwa Finansów – wskazał dr hab. Wawrzyk.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze