Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Soroka: Polska jest strategicznym państwem wschodniej flanki

ds 18:40 20 września 2017
Prof. Paweł Soroka (UJK)Telewizja Republika
– Opozycja eksponuje stosunki Polski z niektórymi państwami Unii Europejskiej — faktycznie, niektóre z nich (z Francją czy Niemcami) uległy pogorszeniu, ale nie na wielkim poziomie – mówił na antenie Telewizji Republika politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prof Paweł Soroka był gościem Marcina Bąka w "Wolnych głosach po południu".

RADA BEZPIECZEŃSTWA ONZ

– Opozycja eksponuje stosunki Polski z niektórymi państwami Unii Europejskiej — faktycznie, niektóre z nich (z Francją czy Niemcami) uległy pogorszeniu, ale nie na wielkim poziomie. To, że Polska została wybrana na dwa lata jako jedyne państwo Europy Wschodniej na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ świadczy o wysokiej pozycji naszego kraju – mówił prof. Soroka.

– Druga sprawa dot. dostrzeżenia naszego kraju na arenie międzynarodowej, który zasługuje na uwagę Stanów Zjednoczonych i skomplikowanej polityki Donalda Trumpa. Dobre mamy stosunki z krajami Bałtyckimi i skandynawskimi, szczególnie jeśli chodzi o przemysły militarne i sprzętowe. To tylko niektóre przykłady na to, że Polska wcale nie jest oddzielona kurtyną od całego świata – dodał politolog

LEKCEWAŻĄCY STOSUNEK USA

– Praktycznie wszystkie państwa świata należą do ONZ, łącznie z wielkimi mocarstwami. Państwa te czuwają nad bezpieczeństwem międzynarodowym i ruchami agresji państw, które wymagają uwagi. Niektórzy komentatorzy lekceważą ONZ, ale być może to wrażenie złudne i chwilowe. Co więcej, Rada Bezpieczeńtwa mówi od kilku lat o reformie, ale potrzebuje do tego zgody mocarstw, a to trwa — czasem kilka lat – mówił dalej ekspert Telewizji Republika.

– Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Niemcami nie są najlepsze od czasów wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, co dało się zauważyć wielokrotnie. Na szczęście Polska odgrywa ważną rolę w polityce USA, ponieważ po pierwsze jesteśmy na wschodniej flance, czyli strategicznym punkcie militarnym, a po drugie wydajemy – wymagane przez USA — 2 proc. PKB na obronność kraju. To więcej niż Niemcy, które budżet mają o wiele, wiele większy – kontynuował politolog.

BREXIT

– Problem ma również Wielka Brytania, która wychodzi z Unii Europejskiej, przez co nie ma karty przetargowej w starciu o lepsze stosunki z USA. Pytanie, jak Brexit się zakończy. Jakie będą warunki obywateli innych krajów, które zostaną w Wielkiej Brytanii. Jakie więc będą stosunki pomiędzy Brytyjczykami oraz Amerykanami. To wszystko wyjaśni się w ciągu kilku najbliższych miesięcy — mamy nadzieję – zakończył prof. Paweł Soroka.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze