Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Kik: Tusk wpisuje się w demokrację przeciętniaków

MAD 20:49 28 lutego 2017
Telewizja Republika
- Na czym polega gra demokratyczna? Na tym, że są układy i tworzy się większość. Większość tworzona jest często wbrew indywidualnościom. Donald Tusk został przewodniczącym Rady, bo to było w interesie pewnej większości lub znaczącej części. Wtedy wchodziły w grę Niemcy. Gdy spojrzymy na Saryusz-Wolskiego i Tuska, to Saryusz-Wolski ma silniejszą osobowość i nie działałby zgodnie z wolą większości. Tusk jest za to politykiem i doskonale wpisuje się w demokrację przeciętniaków, grających w zespole - powiedział dziś w programie "W punkt" prof. Kazimierz Kik, politolog. Wraz z prof. Pawłem Soroką rozważali pojawiające się spekulacje o ewentualnej kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Zamieszanie otworzy worek z kandydatami"

- Ja bym nie wykluczył, ze jest w tych spekulacjach odrobina prawdy. Jacek Saryusz-Wolski to osoba bardzo kompetentna w sprawach UE. Zajmował się Unią jeszcze przez wejściem do niej Polski w 2004, pełnił funkcje w strukturach zajmujących się integracją europejską. Także jego wypowiedzi w ostatnim okresie zwracały uwagę, bo miał dotyczące wielu kwestii stanowisko odrębne od PO, której jest członkiem – powiedział prof. Soroka.

- Priorytetem obozu rządzącego jest to, by nie dopuścić, aby na czele Rady Europejskiej stała osoba nieprzychylna polskiemu rządowi, stanowiąca „opozycję na wygnaniu”. Nie dopuścić, ale jak? Jak można zamieszać? W tej chwili. gdy mamy tylko kandydaturę Tuska, to zamieszanie otwiera worek z kandydatami. Widzę socjalistów, którzy tylko szukają pretekstu. Taki układ, gdyby chadek został szefem RE, łamie układ między chadekami a socjalistami dotyczący najwyższych stanowisk unijnych. Gdy pojawi się jeszcze jedna kandydatura, zapanuje pewne zamieszanie i może wtedy dojść do wysunięcia socjalisty. Nie można podważać kompetencji Saryusz-Wolskiego, jednak nie zdarzyło się dotychczas, że ktoś bez przeszłości na wysokim stanowisku został prezydentem UE – podkreślił Kazimierz Kik.

"Tusk wpisuje się w demokrację przeciętniaków" 

- Wybór przewodniczącego RE jest dokonywany przez przedstawicieli państw, decydują państwa. To musi być osoba mająca poparcie grupy państw. Saryusz-Wolski jest znany wśród polityków Unii, ale jednak takiej pozycji by zyskał poparcie grupy państw, nie ma. Jeśli chodzi o Donalda Tuska, to głównie poparcie Niemiec sprawiło, że został wybrany na swoją pierwszą kadencję w Radzie – zauważył Soroka.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.174/1) - PRZEMYSŁ POGARDY W POLSCE I KTO GO URUCHOMIŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze