Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Jan Żaryn: Ciężko było sobie wytłumaczyć, że dwoje wrogów, czyli Niemcy i Rosja, mogą nas zaatakować, że trzeba podjąć współpracę z jednym z nich

PR 18:28 30 sierpnia 2018
Telewizja Republika
Red. Marcin Bąk, rozmawiał w programie „Wolne głosy – po południu” z senatorem, prof. Janem Żarynem. - Ciężko było sobie wytłumaczyć, że dwoje wrogów, czyli Niemcy i Rosja, mogą nas zaatakować, że trzeba podjąć współpracę z jednym z nich – stwierdził.

Na początku rozmowy, prof. Żaryn przywołał rodzinne wspomnienia z pierwszym września 1939 roku, kiedy to jego matka, wracała jednym z ostatnich pociągów z Paryża do Warszawy.

- Atmosfera w pociągu była taka, że nie było wiadomo czy Niemcy nie zatrzymają tego pociągu – powiedział.

Redaktor przypomniał, że w Polsce okres między 1918 a 1938 rokiem, był czasem eksplozji poezji i sztuki.

- Tak, wszystko było w rozpędzie, także technika. II RP w tym sensie się sprawdziła, że państwowość polska stała się dobrym opiekunem wyzwań cywilizacyjnych, które nie mogły być realizowane wcześniej pod zaborami – skomentował prof. Żaryn.

W rozmowie padły przykłady osób niemieckiego pochodzenia, odznaczających się miłością do Polski i prawdziwym patriotyzmem odnośnie Rzeczpospolitej.

Senator skomentował także stwierdzenia redaktora, ze wrzesień '39 roku był dla Polski katastrofą.

- Część przedwojennej inteligencji, myśląc racjonalnie, tworzyła nieracjonalne wnioski. Ciężko było sobie wytłumaczyć, że dwoje wrogów, czyli Niemcy i Rosja, mogą nas zaatakować, że trzeba podjąć współpracę z jednym z nich – stwierdził.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze