Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent podpisał specustawę ułatwiającą zwalczanie ASF. GLW: Walka z wirusem to walka o polską gospodarkę

A.N 13:17 30 stycznia 2020
Wikimedia
Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę rozszerzającą przepisy dotyczące walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Nowe prawo obejmuje zarówno odstrzał sanitarny jak i pozostałe polowania. Nawet do roku pozbawienia wolności grozi za ich zakłócanie, utrudnianie lub uniemożliwianie.

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia Senat.

Wprowadza ona  regulacje prawne umożliwiające wystąpienie przez zarządcę lub dzierżawcę obwodu łowieckiego do organów Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej z wnioskiem o udzielenie pomocy niezbędnej do przeprowadzenia czynności związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych. 

Zobowiązuje także do przestrzegania zasad bioasekuracji na terenie polowań lub odstrzału sanitarnego. Niestosowanie się do wytycznych ustawy będzie traktowane jako wykroczenie.

Specustawa wprowadza także penalizację za utrudnianie polowań, za co w świetle nowych przepisów może grozić  grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do jednego roku

 – To bardzo ważna zmiana, która pozwoli walczyć z ASF. Dzięki niej organy zobowiązane do walki z wirusem nie mają już  w niektórych sytuacjach związanych rąk – powiedział w rozmowie z naszym portalem Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

– Proszę pamiętać, że hodowla trzody chlewnej w Polsce szacuje się na  20 mld złotych. Walka z wirusem to zatem walka o polską gospodarkę – podkreślił Konopka.

 

 

Źródło: Telewizja Republika/prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze