Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Prezydent Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu”

M.N. 10:10 19 stycznia 2020
Telewizja Republika
Gośćmi red. Katarzyny Gójskiej w programie "7x24" byli Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość), Jaroslaw Sellin (wiceminister kultury), Artur Dziambor (Konfederacja), Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Maciej Konieczny (Partia Razem), Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).

Przebywający w amerykańskiej stolicy Szczerski wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem w piątek rozmawiali w Białym Domu m.in. z Jaredem Kushnerem, zięciem oraz doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Strona amerykańska negatywnie odebrała decyzję organizatorów konferencji w Jerozolimie o niedopuszczeniu do głosu prezydenta Andrzeja Dudy i rozumie jego decyzję, by nie brać w niej udziału” - powiedział w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

Obecność Mike'a Pence'a w Jad Waszem to dobry prognostyk. Będzie tam polityk, który już poznał polską historię, dał wyraz temu, że ją rozumie – stwierdziła Lichocka.

Jej zdaniem obecność Putina w Jad Waszem daje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie tam do skandalu.

Dziwę się stronie izraelskiej, że toleruje grę, która w istocie może się obrócić przeciwko interesom Izraela – dodała.

Cieszę się, że w tym tygodniu w prasie izraelskiej pokazało się kilka głosów, które mówią, że to poważny błąd - że jest nieobecny prezydent Polski, że Jad Waszem dał się wplątać w działalność, która umożliwia Putinowi realizację jego strategii – powiedziała posłanka PiS.

Innego zdania był Grzegorz Napieralski.

To źle, że prezydent Polski nie może zabrać głosu w Jad Waszem. Strona Polska powinna mieć tam swoje miejsce. Jesteśmy narodem, który jest bardzo doświadczony w II wojnie światowej. Tu działy się najtragiczniejsze rzeczy – powiedział.

Zdaniem Kowalskiego „Putin i Kreml prowadzą wojnę hybrydową wobec części wolnego świata, w tym wobec Polski. Częścią tej wojny jest kampania dezinformacyjna w obszarze polityki historycznej. Nie padliśmy jej ofiarą, bo reakcja polskiego rządu i prezydenta była spokojna, stanowcza”.

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o tym, żeby nie brać udziału w prowokacji w Jad Waszem, jest decyzją zgodną z polską racją stanu.  Przeciwnikom Polski chodziło o to, żeby upokorzyć nasz kraj, narzucić fałszywą narrację – nadmienił.

Nieobecność prezydenta na obchodach w Izraelu jest uzasadniona - jeśli miałby tam być, nie dostać prawa głosu i słuchać bzdur Putina. Na dzień dzisiejszy uważam, że jest to dobra decyzja. Dobrze byłoby, aby Mike Pence i inni potępili ewentualne słowa Putina – ocenił Szramka.

Jak dodał Jarosław Sellin „gesty w polityce mają znaczenie. Andrzej Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu. Cały świat postawił pytanie: dlaczego prezydent nie leci do Jerozolimy? Szukając odpowiedzi na to pytanie, upowszechniamy polską interpretację tych zdarzeń” – powiedział. 

Najważniejsze wydarzenie rocznicowe w związku z wyzwoleniem obozu odbywa się w Auschwitz. Przyjeżdża ponad 50 delegacji z całego świata, w tym głowy i przywódcy państw. Gospodarzem będzie Andrzej Duda – podkreślił.

 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze