Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda obejmie patronatem Żołnierzy Wyklętych

kos 20:47 13 lutego 2017
Prezydent Andrzej DudaFOT. ANDRZEJ HRECHOROWICZ/ KPRP
Dla upamiętnienia bohaterów powstania antykomunistycznego w 2017 roku został ustanowiony Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.

Tradycja polskich walk powstańczych, licząca blisko dwa stulecia, należy do najchlubniejszych elementów etosu patriotycznego Rzeczypospolitej. Sięga ona od czasów konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej, poprzez powstania narodowe z lat 1830 i 1863, aż po zryw Warszawy w roku 1944.

Działalność zbrojna oraz aktywność polityczna i opór cywilny tzw. drugiej konspiracji stanowiły kolejne ogniwo w tym długim łańcuchu zmagań naszego narodu o suwerenność Ojczyzny. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość Polski rozpoczęła się zaraz po przekroczeniu przez Sowietów granic przedwojennego terytorium naszego państwa, a zakończyła wraz ze śmiercią ostatniego „leśnego” w 1963 roku.

To antykomunistyczne powstanie, w którym w różnych formach uczestniczyły setki tysięcy Polaków, zasługuje na poczesne miejsce w księdze dziejów naszego narodu. Jego należyte upamiętnienie i włączenie do kanonu historii ojczystej nie było możliwe, dopóki naszym krajem rządził reżim, który aby zdobyć pełnię władzy, bezwzględnie zwalczał Niezłomnych.

Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego zostali przez czerwony totalitaryzm wyklęci i skazani na zapomnienie. Niestety także w wolnej Polsce nie od razu doczekali się oni należytego uhonorowania. Pamięć o nich nadal wymaga szczególnej troski, a wiedza o ich bohaterskich bojach z siłami komunistycznego aparatu przemocy – upowszechniania. Dlatego Prezydent RP podjął decyzję o ustanowieniu specjalnego patronatu nad obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych w 2017 roku.

Prezydent zaprasza organizatorów uroczystości upamiętniających powstanie antykomunistyczne do składania wniosków o przyznanie Patronatu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze