Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda: Każde użycie broni chemicznej jest przestępstwem

AS 19:50 26 września 2018
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
– Żadnego pojedynczego użycia broni chemicznej nie można pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ podważa ono nie tylko podstawowe poczucie sprawiedliwości, ale także prowadzi do erozji systemów nieproliferacji i rozbrojenia, a w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Widzimy, że rozwój następuje. Mówię tutaj o szczycie między Koreą Północną i Koreą Południową, ale także o spotkaniu przewodniczącego Kim Dzong Una z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem. To doprowadziło do zatrzymania wszelkich testów balistycznych i atomowych. Chciałbym podkreślić panie prezydencie, że jest to w ogromnym stopniu zarówno pana, jak i prezydenta Moona zasługa i sukces. Decyzyjne kroki jeszcze będą podjęte, ponieważ wieczny pokój nie zostanie osiągnięty bez denuklearyzacji Korei Północnej, o ile to nie zostanie w sposób właściwy sprawdzone i przeanalizowane. Do tego momentu, społeczność międzynarodowa musi zostać zjednoczona i solidarna, po to, aby wywierać jasny nacisk na Koreę Północną [tłumaczenie symultaniczne TVP Info] – powiedział prezydent Andrzej Duda  w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

– – Byliśmy świadkami jasnego złamania Memorandum Budapesztańskiego, które gwarantuje integralność terytorialną Ukrainy, w zamian za dobrowolną denuklearyzację. Również słyszeliśmy o użyciu broni atomowej, by zakończyć konflikt konwencjonalny. Jednocześnie alarmujące było wykorzystanie niejasnych środków przy naszej granicy. To wszystko doprowadziło do pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w regionie – dodał. 

– – Po pierwsze, pełna i właściwa implementacja dobrze znanego i uznanego prawa o nieproliferacji broni atomowej. Po drugie, pełne wsparcie międzynarodowych mechanizmów, które są odpowiedzialne za uniemożliwienie wykorzystania broni masowego rażenia. W końcu, proaktywne i konstruktywne zaangażowanie we wszelkie inicjatywy, które wzięły sobie za cel promowanie nieproliferacji broni atomowej, przy właściwej weryfikacji - podkreślił Andrzej Duda. 

–  Każde użycie broni chemicznej jest przestępstwem. Nie ma znaczenia, czy jest ona stosowana na masową skalę przez niedemokratyczne reżimy przeciwko własnym obywatelom w celu zabezpieczenia ich władzy, czy też jest wykorzystywana w przez państwa wobec osób za granicą, na których dane państwo chce się zemścić  - stwierdził prezydent. 

–  Żadnego pojedynczego użycia broni chemicznej nie można pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ podważa ono nie tylko podstawowe poczucie sprawiedliwości, ale także prowadzi do erozji systemów nieproliferacji i rozbrojenia, a w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich - dodał. 

Źródło: TVP Info

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze