Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Georgette Mosbacher. Amerykanka otrzymała Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

JD 15:24 12 stycznia 2021
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Georgette Mosbacher.Twitter/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Georgette Mosbacher, Ambasador Nadzwyczajnej i Pełnomocnej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Amerykanka otrzymała Order za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy oraz za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

Georgette Mosbacher kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce, a Prezydent RP podziękował jej za intensywną współpracę.

– Dziękuję za ten czas, bo był bardzo intensywny i wiele w relacjach polsko-amerykańskich się wydarzyło – powiedział Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim.

Podczas uroczystości był obecny Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

Georgette Mosbacher objęła stanowisko w sierpniu 2018 roku.

18 września 2018 roku prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali "Deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym". Zakres współpracy obejmuje dziedzinę bezpieczeństwa i obronności; energetykę; oraz wymianę handlową, inwestycje, badania i innowacje.

W latach 2015-2020 nastąpiło zacieśnienie kontaktów polsko-amerykańskich w sferze gospodarczej. Wymiana handlowa pomiędzy Polską a USA stale rosła, a w 2017 roku – po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 miliardów i wyniosła 11,6 miliarda dolarów. W ciągu 5 lat wzrost wyniósł ponad 50%.

W ostatnich latach stałym elementem politycznej i gospodarczej agendy polsko-amerykańskiej stała się również współpraca w zakresie Inicjatywy Trójmorza, której Stany Zjednoczone stały się partnerem strategicznym.

11 listopada 2019 roku nastąpił przełomowy moment, w którym Polska została do Programu Ruchu Bezwizowego.

 

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze