Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Andrzej Duda: Każda rocznica wybuchu powstania jest ważna dla Rzeczypospolitej

MAD 10:43 31 lipca 2017
screen TVP Info
- Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica wybuchu powstania jest ważna dla Rzeczypospolitej, ważna dla wychowania młodzieży, więc dla przyszłości Rzeczypospolitej i jest ważna dla mnie osobiście, jako prezydenta RP, ale przede wszystkim jako obywatela, jako harcerza, jako tego, który na historii powstania, bohaterstwie powstańców warszawskich, wychował się - powiedział podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda.

Dziś w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń weteranom Powstania Warszawskiego oraz osobom zasłużonym dla kultywowania pamięci o powstaniu. 

- Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica wybuchu powstania jest ważna dla Rzeczypospolitej, ważna dla wychowania młodzieży, więc dla przyszłości Rzeczypospolitej i jest ważna dla mnie osobiście, jako prezydenta RP, ale przede wszystkim jako obywatela, jako harcerza, jako tego, który na historii powstania, bohaterstwie powstańców warszawskich, wychował się. Mogę z całą pewnością, bez wahania powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę się z państwem spotkać, bohaterami tamtych dni, bohaterami mojego życia, ale i bohaterami życia Rzeczypospolitej od tamtego właśnie momentu. Tak jak było dziś powiedziane, powstanie być może nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię. Dzięki bohaterstwu możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności Polski pod koniec XX w - dzięki powstaniu wyrosło kolejne pokolenie, które nie pogodziło się z sowiecką dominacją, tego, że nie żyje w państwie w pełni wolnym, bo pamiętało o tej krwi przelanej za wolną Polskę, wspierane przez rodziców, którzy krew przelewali i przetrwali. Za tę postawę chciałem z całego serca podziękować i jeszcze raz wyrazić radość, że możemy się spotkać tutaj, na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, wspaniałego dzieła, największego pomnika, jaki został zbudowany waszemu bohaterstwu i idei wolnej ojczyzny. To dom, gdzie powstańcy są gospodarzami, stworzony przez Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy, który wiedział, że ten obiekt musiał powstać, by Polska nie zapomniała o swoich bohaterach - dodał prezydent.

- Ogromnie dziękuję, że to muzeum jest, że jest pięknie utrzymywane i dobrze zarządzane, że ma tyle wolontariuszy, którzy poświęcają swój, by służyć idei powstania. Chcę wyrazić wdzięczność harcerzom, że wysłuchaliście mojego apelu, by być w Warszawie. Harcerze walczyli w powstaniu, oddziały harcerskie przeszły do historii czynu powstańczego. Cieszę się, że harcerze pokazują, że harcerstwo jest kontynuacją tej wspaniałej idei. Wierzę, że nasi harcerze gotowi są bronić ojczyzny, zawsze i w każdym momencie, a ich codzienna służba jest tego świadectwem. Chciałem podziękować, chyląc nisko czoła przed kombatantami, powstańcami, tymi, którzy służyli Rzeczypospolitej, budując także pamięć o powstaniu. Jestem jako prezydent RP dumny z was i z waszego dzieła - podkreślił Andrzej Duda.  

Źródło: TVP Info

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze