Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prestiżowa nagroda dla Muzeum Żydów Polskich. Placówka pokonała 49 kandydatów z całej Europy

ma 16:55 11 kwietnia 2016
WIKIPEDIA/WOJCIECH KRYŃSKI/CC-BY-SA-3.0-PL
Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie zostało Europejskim Muzeum Roku 2016. To pierwsza tego typu nagroda dla polskiej placówki w 40-letniej historii tego konkursu – podaje portal Onet.pl.

W prestiżowym konkursie, oprócz polskiego muzeum, brano pod uwagę jeszcze 49 innych miejsc z 24 krajów europejskich. Jury doceniło warszawskie muzeum m.in. za wystawę stałą, która przedstawia tysiącletnią historię Polaków i Żydów, a także za działalność edukacyjną, naukową i społeczną.

European Museum of the Year Award (EMYA – pol. Europejskie Muzeum Roku) to prestiżowy konkurs zainicjowany przez Komisję Europejską w 1977 roku. Jego celem jest promocja najlepszych muzeum w Europie i docenienie placówek, które w niecodzienny sposób prezentują swoje wystawy i kolekcje.

Jury uznało, że Muzeum Żydów Polskich zapewnia zwiedzającym unikatową atmosferę, a dyrekcja instytucji kreatywnie podeszła do edukacji. – Ta nagroda jest potwierdzeniem, że Polin to muzeum najwyższej klasy. Jurorów, a są to wybitni specjaliści, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce, ukazująca bogactwo kultury i dramatyczne nie raz dzieje. Podkreślali naszą umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia – powiedział dyrektor muzeum prof. Dariusz Stola.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało w 2013 roku, a wystawę otwarto rok później. Instytucja powstała przy współpracy partnerstwa publiczno-prywatnego. "Polin" to słowo, które zostało dodane do nazwy muzeum w 2014 roku i oznacza "Polska" w języku hebrajskim. 

Źródło: onet.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze