Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie UE dot. budżetu na lata 2021-2027

M.N. 17:26 17 lutego 2020
Mateusz Morawiecki / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Premier Mateusz Morawiecki udaje się w czwartek do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej, który będzie poświęcony wieloletniemu budżetowi UE na lata 2021-2027 - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Rady Ministrów przypomniano, że szef Rady Europejskiej Charles Michel przygotował nową propozycję budżetu, która powstała w wyniku jego konsultacji z szefami państw i rządów krajów członkowskich. Z przewodniczącym Rady Europejskiej oraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotkał się premier Mateusz Morawiecki na początku lutego. 

KPRM w komunikacie poinformowała, że na marginesie najbliższego unijnego szczytu planowane jest także spotkanie koordynacyjne premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. 

"Polska podkreśla, że negocjacje dotyczące budżetu UE nie są zwykłym ćwiczeniem księgowym: wielkość nowego budżetu wieloletniego UE powinna odpowiadać ambicjom politycznym Wspólnoty, także w kontekście wielu nowych wyzwań, jak presja migracyjna czy cele klimatyczne. Nie da się realizować więcej za mniej" - czytamy w komunikacie.

"W ocenie Polski należy zapewnić odpowiednie finansowanie dla polityki spójności i polityki rolnej (przewidzianych w traktatach), które są sprawdzonymi instrumentami finansowymi i mają kluczowe znaczenie m.in. dla zmniejszania różnic rozwojowych między regionami, funkcjonowania wspólnego rynku i realizacji działań klimatycznych" - dodano.

W komunikacie KPRM podkreślono, że Polska oczekuje, że finansowanie budżetu UE będzie "proste i sprawiedliwie", że brexit będzie okazją do wyeliminowania rabatów we wpływach do budżetu oraz że zostanie zapewniony "sprawiedliwy i obiektywny" podział środków w polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze