Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki w 38-lecie Porozumienia Jastrzębskiego: Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila

AS 17:44 3 września 2018
Fot. Krystian Maj / KPRM
– Sierpień’80 to nie tylko historia i dzisiejsza wolność. Robotnicy z Jastrzębia-Zdroju i z całej Polski powiedzieli wtedy światu, że kwintesencją polskości jest solidarność, godność, walka o wolność. To jest naszym narodowym DNA – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku, które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce.

– Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila. To moment kiedy skruszały mury niewoli, które okalały Polskę i wiele innych krajów. To, co stało się później - stan wojenny - nie było już w stanie powstrzymać tej wielkiej sztafety wolności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dziękując osobom strajkującym w 1980 r. szef rządu podkreślił, że „ludzie Sierpnia, ludzie tamtych czasów, byli żołnierzami sztafety wolności”, za którą dzisiejsza Polska jest im winna dozgonną wdzięczność. Dodał, że strajk Sierpnia’80 był w jakimś sensie powstaniem narodowym i kolejnym wielkim świadectwem odwagi.

Premier podziękował także górnikom i hutnikom za ich trud i ciężką pracę – Chylę czoła przed tym, co zrobili górnicy dla niepodległości polskiej, ale też dla polskiej gospodarki. Nie byłoby dzisiaj tych sukcesów bez wielkiego trudu górniczego, trudu hutników, ludzi z Górnego Śląska, Zagłębia i innych części naszej Ojczyzny – podkreślił szef rządu

– Dzisiaj, kiedy już mamy niepodległość, musimy jak najlepiej urządzić tę naszą przestrzeń, która nazywa się Ojczyzną. Chcemy zaprosić wszystkich do budowy takiej przestrzeni – mówił szef rządu wyjaśniając, że polityka polega w dużym stopniu na tym, że często trzeba ze sobą pojednać sprzeczne cele.

– Ten specyficzny ustrój solidaryzmu, który staramy się budować w oparciu o wielkie idee sprzed 38 lat, odrzuca egoizm narodowy oraz indywidualne partykularyzmy. Sukces naszego narodu i nasz indywidualny zależy też od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować – zaznaczył premier.

Podkreślił, że tak samo jak kiedyś, tak i dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać, by w wielkich dniach, jak zbliżające się stulecie niepodległości, ale też na co dzień potrafić być razem i ze sobą rozmawiać, bo tylko tak zbudujemy Polskę, która będzie zasobna, bogata, dumna i również górnicza.

Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku zainaugurowała msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju oraz uroczyste posadzenie nieopodal kościoła symbolicznego Dębu Wolności – jednego ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: premier.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze