Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Japonii. To znaczące spotkania dla polskiej gospodarki!

K.B. 9:33 20 stycznia 2020
Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął swoją wizytę w Japonii. Na wstępie spotkał się z najważniejszym gronem japońskich inwestorów skupionych w Nippon Keidanren.

Dynamiczny rozwój i zaawansowanie technologiczne Japonii wzbudzają podziw na całym świecie. Planując strategię dla polskiej gospodarki, jej transformację, staraliśmy się patrzeć na japońskie rozwiązania, które doprowadziły do sukcesów gospodarczych.

Od '89 wielkość polskiej gospodarki wzrosła ponad trzykrotnie. Sytuacja makroekonomiczna i polityczna odzwierciedla zdrowy stan finansów publicznych i pozwala przedsiębiorcom tworzyć i realizować długoterminowe plany. Udało nam się w 2019 zanotować stabilny, ale dynamiczny ponad 4% wzrost gospodarczy – niemal trzy razy wyższy niż w strefie euro - i nadwyżkę handlowa.

Stabilne gospodarki, takie jak Japonia czy Polska, dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu radzą sobie nawet przy niesprzyjających. Polska i japońska sytuacja geopolityczna posiada pewne podobieństwa: Japonia leży obok Chin i Rosji. Polska w sercu Europy, między Niemcami i Rosją. Położenie geograficzne było w przeszłości obciążeniem, a jest atutem, który z sukcesem wykorzystujemy. Jako jeden z największych krajów UE jesteśmy znakomicie predystynowani zarówno do roli hubu między wschodem i zachodem Europy, między południem i północą naszego kontynentu, jak też miejsca do lokowania inwestycji zagranicznych.

W ostatnich latach udało się uruchomić dziesiątki udanych projektów inwestycyjnych, które sprawiają, że Polska stała się europejskim centrum niskoemisyjnego transportu. Kolejne inwestycje Toyoty w Polsce tworzą jedyne poza Japonią centrum produkcji napędów hybrydowych. To hybrydy są pierwszym krokiem do obniżania środowiskowego śladu naszych samochodów. Polska odgrywając kluczową rolę w przemyśle mobilnej rewolucji buduje trwały fundament gospodarczy, wytwarzając pełne środowisko produkcyjne dla innowacyjnej, przyszłościowej branży oraz tworząc w niej nowe, wysokopłatne miejsca pracy.

Zeroemisyjny transport jest możliwy dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowych. Polska w 2015 roku stanęła do wyścigu, by wykorzystać dziejową szansę i zająć odpowiednie miejsce w globalnych łańcuchach wartości nowej gałęzi przemysłu motoryzacji. W ciągu zaledwie kilku lat staliśmy się jednym z wiodących producentów nie tylko baterii, ale też autobusów elektrycznych w Europie - co 3 eksportowany e-bus pochodzi właśnie z Polski. Polska i Japonia stoją obecnie w obliczu podobnych wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Oba kraje są uzależnione od importu surowców energetycznych z zagranicy, w obu węgiel odgrywa ważną rolę. Najważniejszym wyzwaniem dla naszych krajów jest znalezienie rozwiązania, które uczyni transformację energetyczną bardziej sprawiedliwą z globalnego punktu widzenia i dla zwykłych ludzi.

Ambitne plany wymagają ambitnych narzędzi do ich wdrożenia. Jednym z najcenniejszych zasobów Polski są ambitni i pracowici ludzie, którzy stanowią o sile i potencjale naszej gospodarki. Polacy wciąż chcą się uczyć i rozwijać. Nasi obywatele każdego roku zdobywają też najwyższe laury w konkursach matematycznych i informatycznych, a inżynierowie są doceniani na całym świecie.

Polska gospodarka, bezpieczeństwo i polska gościnność sprawiły, że Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie wg OECD. Zachowujemy wysoki poziom bezpieczeństwa - 98% Polaków w 2019 r. ocenia swoją dzielnicę, osiedle, czy miejscowość jako bezpieczną i spokojną. Stabilne gospodarki, takie jak Japonia czy Polska, dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu radzą sobie nawet przy niesprzyjających warunkach. Polska aspiruje do pozycji hubu technologicznego w swojej części świata. Przykład Japonii pokazuje, że do zwiększania konkurencyjności gospodarki wiodą innowacje. Zwiększamy wydatki na B+R - w 2018 wzrosły o 24,6%, do historycznego poziomu 1,21% PKB.

Potencjał polskiej gospodarki można przypisać dużemu rynkowi wewnętrznemu, reformom gosp. i odpowiedzialnej polityce. Priorytetem jest konsekwentna strategia otwartości gospodarczej, zacieśniania więzi w UE i rozwoju współpracy z partnerami poza UE. Polska wyróżnia się jako jeden z europejskich liderów wzrostu, stale dogania kraje wysoko rozwinięte i dołącza do klubu największych gospodarek w UE z PKB wynoszącym około 500 miliardów euro. To Polska jest przyszłością Europy. To pierwsza odpowiedź na pytanie, gdzie szukać nowych możliwości rozwojowych w stabilnym, ale dynamicznym środowisku.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze