Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier do WOT: pomogliście na Śląsku opanować wirusa

JK 17:45 29 sierpnia 2020
Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas spotkania z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg”, w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w KaPAP, autor Hanna Bardo
Wasza służba w ostatnich kilku miesiącach okazała się ogromnym wsparciem i pomocą dla całego polskiego społeczeństwa; tutejsza brygada obrony terytorialnej bardzo walnie przyczyniła się do tego, że na Śląsku opanowaliśmy wirusa - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Katowicach. Szef rządu podczas wizyty w Katowicach spotkał się z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. Konrad Wawelberg.

Podczas wystąpienia Morawiecki dziękował żołnierzom WOT za służbę w ostatnich kilku miesiącach, która - jak mówił - okazała się "ogromnym wsparciem, ogromną pomocą dla całego polskiego społeczeństwa". "Nikt nie sądził, że epidemia może przybrać takie rozmiary. Wiele krajów dużo od nas bogatszych od nas zostało zaskoczonych. Wiele krajów doświadczyło ogromnej zapaści w służbie zdrowia - starsi ludzie, którzy nie mogli być leczeni, ludzie odłączani od respiratorów. To, że u nas nie doszło do żadnego takiego przypadku, to wielka zasługa dobrej organizacji, ogromnego poświęcenia i wsparcia. Poświęcenia ze strony służb medycznych, ale też służb sanitarnych i mundurowych" - mówił szef rządu.

"Właśnie takich służb, jak tutejsza brygada obrony terytorialnej, która bardzo walnie przyczyniła się do tego, że na Śląsku opanowaliśmy szybko rozprzestrzeniającego się wirusa w odpowiednim czasie. Opanowaliśmy tak, jak mogliśmy na tamten moment opanować i mogliśmy wrócić na ścieżkę wypłaszczoną, jeśli chodzi o epidemię" - dodał.

Premier dziękował też za dobre skoordynowanie służb. "Dziękuję wszystkim śląskim służbom i wojewody i marszałka i ministra obrony narodowej, ministra zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji. To ta doskonała współpraca powoduje, że także dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż bogate kraje Zachodu, jak Francja, Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania, z punktu widzenia ochrony zdrowia i dbałości o człowieka, o społeczeństwo i dbałości o gospodarkę" - powiedział.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 roku. Wojska OT opierają swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, żołnierze mogą pogodzić życia rodzinne i zawodowe ze służbą.

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko ponad 1200 terytorialsów, a w całej Polsce - około 25 tys. W lutym 2019 r. patronem brygady został podpułkownik Tadeusz Puszczyński ps. Konrad Wawelberg, który był m.in. uczestnikiem III powstania śląskiego. Jego grupa specjalizowała się w działaniach nieregularnych, wspomagających oddziały wojskowe.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest to m.in. przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zwalczanie ich skutków oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić ma siłę wiodącą.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze