Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poroszenko przedłużył rozejm. Do 30 czerwca obowiązuje zawieszenie broni

mg 8:19 28 czerwca 2014
TWITTER/@EUROMAIDANPR
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania przerwania ognia z prorosyjskimi separatystami o 72 godziny, do godz. 22. czasu miejscowego 30 czerwca. Poroszenko poinformował o tym na swojej stronie internetowej.

Według ukraińskich mediów, Poroszenko podjął decyzję po powrocie z Brukseli, gdzie podpisał handlową część umowy stowarzyszeniowej z UE, i po przeprowadzeniu pilnych konsultacji z czołowymi osobistościami resortu obrony. Dotychczasowy termin rozejmu mijał w piątek wieczorem.

Wcześniej władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zgodziły się na proponowane przez Poroszenkę trzydniowe przedłużenie zawieszenia broni. Oświadczyły też, że są też gotowe wymienić zakładników z Kijowem.

Przedstawiciel władz DRL Aleksandr Borodaj oświadczył dziennikarzom: "Petro Poroszenko przedłużył przerwanie ognia do 30 czerwca. My także przerywamy ogień w tym terminie".

Władze DRL odmówiły jednak oddania ukraińskim siłom rządowym dwóch z trzech przejść granicznych, o których mowa jest w przyjętym w piątek oświadczeniu Unii Europejskiej, zawierającym ultimatum dla separatystów.

Przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi to jeden z warunków, jakie postawiła w piątek separatystom Unia Europejska. UE zażądała także zawarcia porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu, uwolnienia zakładników, w tym obserwatorów OBWE, i rozpoczęcia rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

Unia domaga się wypełnienia tych warunków do 30 czerwca.

Źródło: pap, telewizja republika

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze