Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poradnik wyborczy: jak zagłosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich

KW 8:56 26 czerwca 2020
gov.pl
28 czerwca odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak można było oddać głos korespondencyjnie i jak będzie możliwe oddanie go nawet 28 czerwca.

Nowością w najbliższych wyborach dla wielu wyborców będzie bez wątpienia możliwość zagłosowania korespondencyjnie. Jak tego dokonać?

Do wtorku 16 czerwca trzeba było zgłosić się do urzędu gminy ustnie, pisemnie lub za pośrednictwem ePUAP. Jeżeli chciałbyś głosować poza miejscem swojego zameldowania, to do 16 czerwca musowo było zgłosić wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania oraz wniosek o głosowanie korespondencyjnie w urzędzie gminy, w której zamierza się głosować.


Co się dzieje po zrealizowaniu tych założeń?


Najpóźniej do 23 czerwca drogą pocztową wyborca otrzymywał pakiet wyborczy. Listonosz dostarczał go do skrzynki pocztowej. Jeśli wyborca nie miał skrzynki pocztowej lub była ona uszkodzona, to w takim wypadku dostawało się zawiadomienie, od kiedy, w jakich godzinach i jakiej placówce pocztowej można odebrać swój pakiet do głosowania. Na odebranie swojej przesyłki miało się tylko jeden dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia przez listonosza.


Następnie po oddaniu głosu na swojego kandydata, aby głos był ważny, należy włożyć kartę do koperty i ą zakleić. Trzeba było pamiętać również o tym, aby na oświadczeniu o osobistym i tajnym głosowaniu były twoje dane takie jak imię, nazwisko oraz numer PESEL wraz z własnoręcznym podpisem. Wszystkie te rzeczy należało włożyć do koperty zwrotnej, a następnie ją zakleić. Tak przygotowaną kopertę adresowaną do swojej komisji wyborczej należało wrzucić do skrzynki pocztowej lub dostarczyć do swojego urzędu gminy. Ostatni dzień na dokonanie tej czynności to 26 czerwca. Kopertę zwrotną można również zanieść do swojego lokalu wyborczego w dniu głosowania, czyli 28 czerwca. Można tego dokonać osobiście lub poprzez pośrednika.

Gdzie nie można głosować korespondencyjnie?


Głosować korespondencyjnej nie można w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, akademikach, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz na statkach morskich.
Nie jest możliwe zagłosowanie korespondencyjnie w przypadku gdy udzieliło się pełnomocnictwa do glosowania lub dostało się zaświadczenie o prawie do głosowania.

Źródło: pkw

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze