Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Polska na dzień dobry. Wakacje": Słoń leśny i inne atrakcje Konina

AKŁ 9:00 12 lipca 2020
Telewizja Republika
Najbardziej kompletny szkielet słonia leśnego, żyjącego na terenie dzisiejszego Konina ok. 100 tys. lat temu oraz jego rekonstrukcje można oglądać w Muzeum Okręgowym w Koninie.

Gościem Tomasza Walaszczyka w premierowym odcinku programu „Polska dzień dobry. Wakacje” w TVRepublika  była Katarzyna Scheller, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Koninie. Opowiadała o historii swojej placówki.

1 lutego 1966 roku uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołane zostało Muzeum Zagłębia Konińskiego, pierwsze państwowe muzeum na terenie konińskiego. Organizatorem placówki i pierwszym kierownikiem został dr Andrzej Nowak.

W części budynku po zasadniczej szkole górniczej w Koninie – Marantowie w 1967 roku uruchomiono pierwszą stałą wystawę (na powierzchni około 200 m2). Pomieszczenia udostępniła bezpłatnie Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin”. Dzięki pomocy Kopalni placówka przebrnęła najtrudniejszy, początkowy okres działalności. Muzeum Zagłębia Konińskiego przejęło część zbiorów (około 600 sztuk) po nie istniejącym już muzeum PTTK.

W 1975 roku, w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju, placówka uzyskała status muzeum okręgowego, a dyrektorem została dr Ł. Pawlicka-Nowak. Od tego czasu notuje się jego dynamiczny rozwój.

W lipcu 1982 roku Muzeum Okręgowe przenosi swą siedzibę do Gosławic. Przejęło dwa przystosowane do roli pracowni i biur budynki podworskie, należące do zespołu zamkowego.  

- W 1986 roku oddano do użytku  zamek gotycki i to jest wizytówka muzeum – mówi Katarzyna Scheller. -  Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mamy całą masę różnych eksponatów archeologicznych, etnograficznych, rzemiosła artystycznego, sztuki, techniki, z zakresu geologii, numizmaty. Zwiedzającym proponujemy wystawę  stałą: „Pradzieje ziem  Polski”, gdzie zgromadzone są obiekty pozyskane z wykopalisk od schyłkowego paleolitu – dodaje.

Największą atrakcją placówki jest słoń leśny. - Na szkielet natrafiono w lutym 1984 roku podczas robót górniczych na odkrywce „Jóźwin” KWB Konin – opowiada wicedyrektor muzeum. Na głębokości 13 m koparka natrafiła na ogromne kości. Początkowo myśleliśmy, że należały do mamuta, tymczasem okazało się, że to słoń leśny. To najbardziej kompletny szkielet tego zwierzęcia w Europie. Żył sobie na tych terenach przed 100 tys. lat, ponieważ wtedy panował tu klimat zbliżony do śródziemnomorskiego - dodaje.

 

 

 

 

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze