Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska Cerkiew Prawosławna zabrania kontaktów z ukraińskim prawosławiem niezależnym od Moskwy

AS 21:05 16 listopada 2018
@Baseciq wikipedia
Synod biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wydał odpowiedni komunikat. Odcina się w nim od starających się o autokefalię ukraińskich prawosławnych, a ich działania określa mianem "złych".

Komunikat Kancelarii Soboru Biskupów PAKP opublikowano na oficjalnej stronie internetowej polskiej Cerkwi prawosławnej. Czytamy w nim, że 15 listopada 2018 r. pod przewodnictwem metropolity Sawy odbył się sobór biskupów, który odniósł się do kwestii prawosławia na Ukrainie.

Hierarchowie Polskiej Cerkwi zakazali "wchodzenia w liturgiczno-modlitewne kontakty z 'duchownymi' tzw. 'Patriarchatu Kijowskiego' i tzw. 'Autokefalicznej Cerkwi'". Są to Cerkwie nieuznające zwierzchnictwa Moskwy i zaangażowane we wspierany przez ukraińskie władze proces zjednoczenia ukraińskich prawosławnych.

Zdaniem polskich biskupów, niezależne od Moskwy ukraińskie Cerkwie "w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła". Decyzja PAKP jest sprzeczna z niedawnym postanowieniem prawosławnego ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który zdjął anatemę z hierarchów tzw. "Patriarchatu Kijowskiego" i tzw. "Autokefalicznej Cerkwi" i uznał ich kanoniczność. Patriarcha Konstantynopola zapowiedział też nadanie autokefalii ukraińskim prawosławnym.

Uniezależnieniu ukraińskiej Cerkwi sprzeciwia się rosyjska Cerkiew, która uznaje Ukrainę za swoje kanoniczne terytorium. Proces nadania Ukrainie autokefalii spowodował konflikt między Patriarchatem Moskiewskim a Konstantynopolem. W odpowiedzi na zapowiedź nadania autokefalii ukraińskim prawosławnym Moskwa zerwała eucharystyczne stosunki z Patriarchą Konstantynopola.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze