Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polscy Bonnie i Clyde? Wyłudzali dofinansowanie unijne, wśród zatrzymanych małżeństwo

kos 14:42 23 marca 2018
pixbay.com
W dniu 21 marca 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 7 osób, którym ogłoszono zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji na podstawie nierzetelnych dokumentów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

W dniu 21 marca 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 7 osób, którym ogłoszono zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji na podstawie nierzetelnych dokumentów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym – Delegatura w Rzeszowie. Dotyczy ono bezprawnego pozyskiwania dotacji unijnych pozostających w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przedmiotem postępowania jest działalność podkarpackiego przedsiębiorcy w okresie od 2004 do 2016 roku, współdziałającego z innymi osobami, w zakresie wyłudzeń środków unijnych tytułem między innymi dopłat dla terenów rolnych, na których produkcja rolna jest utrudniona. Proceder polegał na zawieraniu fikcyjnych umów dzierżawy nieruchomości rolnych na podstawione osoby. W ten sposób wprowadzano w błąd przedstawicieli Powiatowych Biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co do rzeczywistego beneficjenta oraz uprawnień do wsparcia finansowego. Tym działaniem sprawcy doprowadzili powyższe instytucje do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na łączną kwotę prawie 9 milionów złotych. Podana kwota szkody wynika z aktualnie ogłoszonych podejrzanym zarzutów. Jednak zebrany na obecnym etapie śledztwa materiał dowodowy wskazuje, że nie jest ona ostateczna i że ulegnie ona zwiększeniu.

Zatrzymane osoby to właściciele nieruchomości, na które wyłudzane były dotacje - małżeństwo Michał O. i Anna O., dzierżawcy nieruchomości Jan B., Henryk B. oraz Katarzyna R.-K. oraz właściciele biura mieszczącego się w Łańcucie, prowadzącego obsługę przedsiębiorców - Ireneusz P. oraz Katarzyna P.

Podejrzani w toku przeprowadzonych czynności procesowych przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Wobec właścicieli nieruchomości, na które były wyłudzane dotacje, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 500 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju, wobec dzierżawców nieruchomości zastosowano zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji, zaś wobec właścicieli biura, którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa pomocnictwa do oszustwa i wyłudzenia dotacji zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie po 50 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczenia kraju.

Jednocześnie na poczet naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych Michała O. oraz Anny O. w wysokości ponad 9 milionów złotych.

Za zarzucane przestępstwa sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze