Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polityka klimatyczna. Szczerski: prezydent odbywa konsultacje z liderami państw Trójmorza

IO 16:52 16 kwietnia 2021
Kwietniowy szczyt światowych przywódców jest pierwszym poprzedzającym listopadowy szczyt klimatyczny ONZFot. PAP/Wojciech Olkuśnik
- Prezydent Andrzej Duda odbywa konsultacje z liderami krajów Trójmorza przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym organizowanym przez prezydenta USA; w piątek rozmawiał z prezydentami Słowenii i Litwy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji.
 
Polski przywódca zabierz głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.
 
Polskie koncepcje sprawiedliwej transformacji gospodarczej

Szczerski zaznaczył, że Andrzej Duda podczas przyszłotygodniowego szczytu przedstawi polskie koncepcje i doświadczenia w zakresie sprawiedliwej transformacji gospodarczej, kreowania nowych miejsc pracy w innowacyjnych przemysłach związanych z zieloną gospodarką oraz poruszy kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

 

Według Szczerskiego kolejne rozmowy prezydenta Dudy z przywódcami państw Trójmorza planowane są w przyszłym tygodniu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie prezydent USA, odbędzie się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

Polityka klimatyczna

Agencja Reutera poinformowała, powołując się na dwa źródła, że USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.

Redukcja emisji o 50 proc. do 2030 r. to minimalny poziom zalecany przez organizacje ekologiczne i Unię Europejską. Zmiana celu cięć emisji przez USA będzie pierwszą taką decyzją od 2015 r., gdy rządzący wówczas Barack Obama obiecał redukcję o 26-28 proc. do 2025 r.

Kwietniowy szczyt światowych przywódców jest pierwszym z serii spotkań poprzedzających listopadowy szczyt klimatyczny ONZ - COP26. Jesienna konferencja będzie ostatecznym terminem zaktualizowania celów polityki klimatycznej przez poszczególne państwa w ramach tzw. porozumienia paryskiego, zawartej w 2015 r. międzynarodowej strategii w sprawie walki ze zmianą klimatu.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze