Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Podpisano list intencyjny ws. Światowych Dni Młodzieży 2016

mk 13:09 25 lutego 2015
facebook.com/swiatowydzienmlodziezy
List intencyjny ws. współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016 podpisały władze archidiecezji krakowskiej, małopolskiego urzędu marszałkowskiego i miasta Krakowa. Strony zadeklarowały współdziałanie w zakresie promocji, logistyki i finansów.

 W oświadczeniu zadeklarowały, że będą kontynuować dotychczasową współpracę i rozpoczną rozmowy, które poprowadzą do zawarcia stosownych porozumień i umów.

Pragniemy przygotować spotkanie młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym. Jesteśmy – jak powiedział Papież Franciszek do wolontariuszy w Rio – narzędziami, dzięki którym tysiące młodych ludzi będzie miało „przygotowaną drogę na spotkanie Jezusa” – czytamy w liście intencyjnym.

– Światowe Dni Młodzieży będą wielką promocją miasta, województwa, Polski. Współpraca jest konieczna, bo bez niej instytucja Kościoła nie mogłaby tego przeprowadzić – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Marszałek Małopolski Marek Sowa zwrócił uwagę, że ŚDM będą dla młodych ludzi przeżyciem duchowym, ale również okazją do zapoznania się z ofertą turystyczną, kulturalną regionu. – Chcemy pokazać Kraków, Małopolskę jako region nowoczesny, dynamicznie rozwijający się; warty ponownego odwiedzenia – powiedział marszałek. – Pakiet promocyjny mamy uzgodniony, zagwarantowany. Przyjdzie moment na odsłonięcie go – dodał marszałek.

Zapowiedział również, że do promocji ŚDM posłużą również media społecznościowe oraz ok. 20-minutowe filmy dokumentalne o miejscach związanych z Ojcem Świętym. Filmy będą dystrybuowane za granicą m.in. za pośrednictwem ambasad i przedstawicielstw apostolskich.

W rozmowie z dziennikarzami marszałek wyjaśnił też, że województwo wesprze organizację ŚDM ze środków unijnych – inwestycje infrastrukturalne w Brzegach, które rozważane są jako główne miejsce spotkania młodzieży pod koniec ŚDM, zostaną dofinansowane z puli, która obecnie wynosi 8 mln zł, a docelowo ma wynieść ponad 11 mln zł.

Nie wiadomo jeszcze ile współorganizacja ŚDM będzie kosztowała miasto. Nie wiadomo też, czy miejscem głównego spotkania młodzieży z Ojcem Świętym będą krakowskie Błonia, czy Brzegi k. Wieliczki. Prezydent Majchrowski podkreślił, że generalnie miejscem ŚDM będzie Kraków. Tu odbędzie się msza powitalna oraz dwie msze prowadzone przez papieża. Finałowe spotkanie papieża z młodymi może odbyć się w Brzegach k. Wieliczki. – To zależy od tego, ile osób przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży. Jeśli przyjedzie 4 mln osób, to nie pomieszczą się w Krakowie – mówił prezydent.

Jak dodał, przygotowanie infrastruktury szkół, które wyraziły chęć przyjęcia pielgrzymów, nastąpi w wakacje. Jego zdaniem nawet, jeśli logistycznie wszystko będzie gotowe, to przy ponad 3-milionowej frekwencji pielgrzymów, komunikacja miejska będzie utrudniona.

Krakowska kuria do organizacji ŚDM powołała spółkę ŚDM 2016 Spółka z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Dzień przed podpisaniem trójstronnego porozumienia w Krakowie kard. Dziwisz spotkał się z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, który zadeklarował wsparcie resortu przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., w zakresie ułatwień wizowych dla uczestników.

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co dwa-trzy lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze