Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poboży komentuje wniosek KO dot. dymisji komendanta. "Rada miasta nie ma prawa podejmować uchwał w tym zakresie"

AR 21:47 10 grudnia 2020
Rada Warszawy głosami Koalicji Obywatelskiej przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wnioskuje m.in. o dymisję komendanta stołecznego Policji nadinspektora Pawła Dobrodzieja. PAP
Nie godzę się na tego typu próby politycznego nacisku na polską Policję; nie godzę się na ocenę działań funkcjonariuszy, do czego politycy, zwłaszcza samorządowi, nie mają prawa - mówił wiceszef MSWiA, radny PiS Błażej Poboży, komentując czwartkowe stanowisko Rady Warszawy.

Rada Warszawy głosami Koalicji Obywatelskiej przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wnioskuje m.in. o dymisję komendanta stołecznego Policji nadinspektora Pawła Dobrodzieja. Zarzuca mu, że swymi decyzjami doprowadził do eskalacji przemocy wobec uczestników protestów inicjowanych przez Strajk Kobiet.

- Rada miasta nie ma prawa podejmować uchwał w tym zakresie. Działania funkcjonariuszy przeprowadzających interwencje w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa obywatelom mogą podlegać wyłącznie ocenie przełożonych, a w przypadku naruszenia przepisów – sądu i prokuratury" - skomentował to stanowisko Poboży.

W jego ocenie, rada miasta, "wzorem wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego", wyszła dziś ze swojej roli. Przyjęte stanowisko ocenił jako bezpodstawne, bezprzedmiotowe i takie, które wykracza poza uprawnienia organu jednostki samorządu terytorialnego.

Jak wskazał wiceminister, punkt został wprowadzony do porządku czwartkowych obrad, choć sesja miała być z założenia sesją budżetową. "Uzasadnienie wprowadzenia tego punktu zawierało jednoznacznie polityczne elementy, daleko wykraczające nawet poza treść tego stanowiska" - ocenił.

- Jako radny PiS i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nie godzę się na tego typu próby politycznego nacisku na polską Policję. Nie godzę się na ocenę działań funkcjonariuszy, do czego politycy, zwłaszcza samorządowi, nie mają prawa" - podkreślił Poboży.

Wyjaśnił ponadto, że radni PiS podczas sesji chcieli pokazać kompilację nagrań dokumentujących zachowania polityków opozycji, głównie parlamentarzystów, na protestach.

- Na tych nagraniach widać, że to politycy opozycji są jednoznacznie stroną agresywną, atakującą i utrudniającą wypełnianie obowiązków funkcjonariuszom Policji. Widać, że są instruowani przez liderkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet do działań sprzecznych z prawem - mówił.

- Wyświetliliśmy go w ramach wystąpienia klubowego, jednak jego emisję przerwano pod pretekstem przekroczenia limitu czasu. To rzecz skandaliczna, ale domyślam się, dlaczego do tego doszło. Po prostu prowadzącej obrady i pozostałym radnym KO było wstyd, gdy zobaczyli w jak wulgarny i arogancki sposób zachowują się ich patroni polityczni z Sejmu i Senatu wobec policjantów - ocenił Poboży.

Jak zaznaczył, nagranie wystąpienia klubowego radni PiS, w tym Poboży, udostępnili w mediach społecznościowych, aby - dodał - "każdy mógł obejrzeć tę kompilację i samemu ocenić zachowanie polskich parlamentarzystów".

Projekt stanowiska Rady Warszawy ws. odwołania komendanta stołecznego policji Pawła Dobrodzieja złożył radny KO Piotr Mazurek. W projekcie zarzucił, że:

- Przeciw pokojowo protestującym mieszkankom i mieszkańcom skierowano ogromne siły funkcjonariuszy policji, agentów służb specjalnych i niezidentyfikowanych osób, które podczas zgromadzeń zachowywały się agresywnie, używały przemocy, były uzbrojone, używały przemocy z wykorzystaniem pałek teleskopowych i gazu oraz organizowały prowokacje wobec demonstrantów.

W ocenie autorów stanowiska, komendant stołeczny podejmował decyzje "umotywowane politycznie wysyłając policjantów przeciw demonstrantom".

- Komendant stołecznej Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej ponosi służbową odpowiedzialność za nieprawidłowości i przekroczenie uprawnień podczas protestów - twierdzą autorzy.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: PO, KO, Poboży


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze