Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Po porozumieniu na szczycie - w czwartek nadzwyczajna sesja PE

A.N. 14:28 21 lipca 2020
Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwołał na czwartek nadzwyczajną sesję PE.Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Po porozumieniu w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy, zawartym w nocy z poniedziałku na wtorek na szczycie UE w Brukseli, szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwołał na czwartek nadzwyczajną sesję PE - wynika z dokumentu, do którego dotarł PAP.
"W następstwie konkluzji z nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 17-20 lipca 2020 r. niniejszym zwołuję, w porozumieniu z Konferencją Przewodniczących (...), nadzwyczajną sesję miesięczną Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli w czwartek 23 lipca 2020 r. w godzinach 9.30-17.30" - wynika z dokumentu, jaki szef PE przekazał europosłom.

Planowane jest głosowanie rezolucji w sprawie wyników unijnego szczytu. Projekt ma być gotowy do godz. 16 w środę, a europosłowie będą mieli trzy godziny na składanie poprawek, do godz. 19. Głosowania mają odbyć się w czwartek.

We wtorek na ranem przywódcy UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy, które mają w sumie wynieść 1,82 bln euro. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel mówili po zakończeniu szczytu, że to historyczny moment dla Wspólnoty.

"Negocjowaliśmy pieniądze, ale oczywiście chodzi o dużo więcej. Chodzi o pracowników, rodziny, ich miejsca pracy, zdrowie i dobrobyt. Wierzę, że to porozumienie będzie postrzegane jako decydujący moment w europejskiej podróży, ale ono przeniesie nas również do przyszłości" - powiedział Michel na konferencji prasowej w Brukseli.

Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Taka zmiana proporcji, z proponowanych początkowo przez Komisję Europejską 500 mld euro grantów i 250 mld euro pożyczek, pociągnęła za sobą cięcia w wielu obszarach.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: UE, szczyt, PE, sesja


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze