Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Płock: odwołano alarm przeciwpowodziowy. Obowiązuje pogotowie

mm 16:07 28 lutego 2021
Dziś lodołamacze będą kontynuować akcję na środkowej Wiśle, na Zbiorniku WłocławskimFot. PAP/Leszek Szymański
W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w Płocku alarm przeciwpowodziowy, który wprowadzono tam prawie trzy tygodnie temu. Obecnie w mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Wisły opadł też w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.

– Ponieważ poziom Wisły obniżył się poniżej stanu alarmowego, zarządzeniem prezydenta Płocka, odwołany został alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta. Z uwagi na to, że na jednym wodowskazie przekroczony jest jeszcze stan ostrzegawczy, obecnie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe – powiedział dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku obowiązywał od 8 lutego. Został wprowadzony, gdy zator lodowy, który powstał poniżej miasta, zaczął blokować swobodny przepływ wody Wisłą, czego efektem był przybór rzeki. Zator ten, rozległy na 7 km, na początku tego tygodnia rozbiły lodołamacze.

Jak podały Wody Polskie, „na Wiśle w rejonie Płocka obserwuje się spadki stanu wody”. „W Płocku obecnie stan wody opadł poniżej stanu alarmowego” – podkreślono w komunikacie. W informacji podano też, że „w Kępie Polskiej spadek stanu wody obserwuje się od dwóch dni, obecnie stan wody układa się w strefie wody wysokiej poniżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Wyszogrodzie spadek notowany jest od trzech dni i tu stan wody układa się w strefie stanów wysokich poniżej stanu ostrzegawczego”.

Wody Polskie zaznaczyły, że „na Wiśle od Zawichostu do Wyszogrodu prognozowane są wzrosty stanu wody związane ze spływem wód roztopowych”.

W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.

Wody Polskie podały, że dziś lodołamacze będą kontynuować akcję na środkowej Wiśle, na Zbiorniku Włocławskim – pięć jednostek skierowano do patrolowania i udrażniania rynny na odcinku poniżej Płocka: Dobrzyń nad Wisłą–Nowy Duninów oraz Nowy Duninów–Popłacin, a także przy jazach na stopniu wodnym Włocławek. Jeszcze wczoraj lodołamacze Wód Polskich rozbiły zator lodowy na rzece powyżej Płocka, między Dobrzykowem a Kępą Polską.

Źródło: PAP, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze