Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PKW zarejestrowała trzy nowe komitety wyborcze. Jest też zawiadomienie do prokuratury

JJ 18:37 20 lutego 2020
Zdj. Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)
Jak dowiedziała się PAP w PKW, w czwartek Komisja zarejestrowała kolejne trzy komitety wyborcze: Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna oraz Wojciecha Podjackiego.

Wcześniej komitet Podjackiego został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Jak wynika z uchwały PKW, chodziło m.in. o niewystarczającą liczbę podpisów niezbędnych do utworzenia komitetu wyborczego - do zawiadomienia dołączono 603 prawidłowe podpisy, a 638 - nieprawidłowych. Wśród nich znalazły się 62 podpisy osób, które nie żyją od wielu lat.

PAP zapytała PKW, czy Komisja podjęła jakieś działania w związku z posłużeniem się przez komitet Podjackiego danymi osób nieżyjących. PKW poinformowała PAP o przekazaniu do prokuratury wykazu podpisów osób popierających utworzenie komitetu wyborczego Wojciecha Podjackiego "celem ewentualnego podjęcia stosownych działań".

– W trakcie weryfikacji podpisów stwierdzono 65 przypadków podpisów osób, których zgon nastąpił w czasie, gdy udzielenie poparcia w tych wyborach nie było jeszcze możliwe, często wiele lat przed zarządzeniem wyborów - głosi dokument skierowany do prokuratury.

Ponadto, PKW stwierdziła, że w wykazie znalazło się 112 przypadków podpisów osób, które obecnie noszą inne nazwisko, niż wymieniono na karcie poparcia - chodzi o kobiety, które zmieniły stan cywilny, a w związku z tym także nazwisko.

PKW zarejestrowała dotąd łącznie dziesięć komitetów wyborczych: kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lewicy Roberta Biedronia, publicysty Szymona Hołowni oraz b. polityka PO Leszka Samborskiego, Stanisława Żołtka, Piotra Stanisława Bakuna, Wojciecha Podjackiego.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze