Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PiS przygotuje kolejny projekt ustawy o TK

ap 9:12 5 sierpnia 2016
FLICKR.COM/LUKAS PLEWNIA/CC BY-SA 2.0
Prawo i Sprawiedliwość zamierza przedstawić kolejną propozycję ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Nowy projekt ma ograniczyć przywileje sędziów Trybunału, w tym pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową marszałek Senatu Stanisław Karczewski, po zakończeniu prac przez zespół powołany decyzją Marka Kuchcińskiego, Prawo i Sprawiedliwość zamierza przedstawić kolejne propozycje mające na celu zażegnanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Członkowie zespołu ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego 1 sierpnia przekazali na ręce Marszałka Sejmu końcowy raport podsumowujący ich pracę. Dokument składa się z trzech części. Jak podano w komunikacie biura prasowego Sejmu, pierwsza część raportu "odnosi się przede wszystkim do opinii Komisji Weneckiej i analizuje jej stanowisko, a zarazem wskazuje na zbieżności i rozbieżności między rozumieniem przez Komisję Wenecką i zespół ekspertów poszczególnych fundamentalnych kwestii o charakterze ustrojowym".

"Druga część jest poświęcona analizie wydarzeń, jakie wpisały się w powstanie i ewolucję konfliktu polityczno-prawnego powstałego wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, co - zdaniem zespołu ekspertów - pozwala zrozumieć lepiej jego istotę i rzutuje na ocenę prawną zaistniałych zdarzeń i podjętych przez poszczególne organy państwa działań prawnych oraz faktycznych" – czytamy w komunikacie.

Z kolei trzecia część raportu zawiera "dziesięć tez, wraz z ich uzasadnieniem, które stanowią propozycję zespołu ekspertów dla władzy ustawodawczej. Tezy te odnoszą się przede wszystkim do propozycji rozwiązań na poziomie ustawowym, jakkolwiek są w niej poruszone także zagadnienia dotyczące konstytucji" – brzmi fragment komunikatu.

Przypomnijmy, że tuż przed przekazaniem Markowi Kuchcińskiemu raportu, prezydent podpisał przegłosowaną w Sejmie kolejną nowelizację ustawy o TK. Ustawa, oparta na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona przez Sejm 7 lipca. W jej myśl, pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywać mają sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.

Źródło: telewizjarepublika.pl, pap-twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze