Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pierwszy miesiąc programu "Rodzina 500 plus". Rafalska: Zostało złożonych dwa miliony wniosków. Do tej pory wypłaciliśmy 127 milionów złotych

kg 8:25 28 kwietnia 2016
Telewizja Republika
– Niespełna miesiąc od wejścia ustawy o programie 500+ zostało złożonych dwa miliony wniosków. To 75 proc. wniosków, na które liczymy. Chcę zwrócić uwagę, że z tych dwóch milionów wniosków, ponad połowa, to wnioski złożone drogą tradycyjną. Ponad 472 tysiące, to są wnioski złożone drogą on-line. Mamy też nie tylko przyjęte wnioski, ale są również wydane decyzje (...) Do tej pory wypłacono 127 mln złotych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy miesiąc funkcjonowania programu 500+.

W sumie uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci. Najwięcej wniosków złożono do tej pory na Mazowszu (ponad 194 tys.), w Wielkopolsce (ponad 156 tys.) oraz na Śląsku (ponad 151 tys.).

 

 

"Ten program był tak wyczekiwanym programem, tak potrzebnym"

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nie docierają do niej żadne trudności samorządowe. Jak dodała, droga on-line była bardzo łatwa i dostępna. – Chcę przypomnieć, że z tej ilości 472 tysięcy wniosków, 95 proc. z nich zostało złożonych przez bankowość – dodała.

Minister poinformowała, że resort otrzymuje informacje od samorządów, z których wynika, że dotychczas najwyższe świadczenia, to decyzja na 6000 tysięcy złotych. – Te rodziny naprawdę zyskują, to radykalna poprawa sytuacji materialnej (…) ten program był tak wyczekiwanym programem, tak potrzebnym (...) myślę, że wpłynie to na dostępność usług edukacyjnych lub zdrowotnych – powiedziała.

Marczuk: My, administracja jesteśmy od tego, żeby zapewnić obywatelom bezpieczną i wygodną usługę

Polacy złożyli ponad 472 tys. wniosków on-line. Najwięcej na Mazowszu (ponad 92 tys.), na Śląsku (ponad 62,5 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 45,8 tys.).

 

 

Wiceminister Bartosz Marczuk podkreślił, że kwestia bankowości elektronicznej, to bardzo duże ułatwienie dla obywateli. – Blisko 25 proc. mamy wniosków złożonych za pośrednictwem kanału elektronicznego. To dla nas niezwykle ważne doświadczenie z punktu widzenia budowania e-administracji. To jest doświadczenie, które każe nam myśleć zupełnie innymi kategoriami, kategoriami służby obywatelom. Nie można wymagać od obywateli, żeby gdzieś chodzili, ale że to my, administracja jesteśmy od tego, żeby zapewnić im taką usługę, która jest wygodna i bezpieczna – powiedział.

"To bardzo realne wspieranie rodzin polskich"

Marczuk powiedział także, że według najnowszego planu konwergencji przygotowanego przez Ministerstwo Finansów świadczenia głównie trafiają do osób uboższych. – Ten program był niezwykle potrzebny, to bardzo realne wspieranie rodzin polskich, to bardzo namacalna pomoc tym rodzinom, które borykają się na co dzień ze zwykłym, normalnym zaspokojeniem potrzeb życiowych – ocenił.

Pieniądze z 500+ nie będą podlegać egzekucji komorniczej

Wiceminister poinformował również, że pieniądze pochodzące z programu "Rodzina 500 plus” nie będą podlegały egzekucji komorniczej. Jak dodał, ministerstwo porozumiało się w tej sprawie ze Związkiem Banków Polskich i gminami. – Wszystkie banki w Polsce otrzymały informacje, z jakich kont gminy wypłacają pieniądze i zobowiązaliśmy gminy, żeby w tytule przelewów wpisywały, że to pochodzi z programu 500+ – powiedział.

Źródło: mpips.gov.pl, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze