Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pierwsza zagraniczna wizyta marszałka Sejmu. Marek Kuchciński jedzie na Węgry

dmc 16:25 17 grudnia 2015
Marek Kuchciński, marszałek Sejmu WIKIPEDIA/PIOTR DRABIK /CC BY 2.0
Jutro marszałek Sejmu Marek Kuchciński uda się na zaproszenie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövéra z jednodniową roboczą wizytą do Budapesztu. W programie m.in. rozmowa z przewodniczącym László Kövérem oraz spotkanie z Polonią. Marszałkowi Kuchcińskiemu będzie towarzyszył przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej Piotr Naimski.

Jak informuje Kancelaria Sejmu, Budapeszt będzie pierwszą wizytą zagraniczną nowego marszałka. Marek Kuchciński i László Kövér mają rozmawiać m.in. o wspólnych inicjatywach Sejmu i węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. 

Okazją do takich działań jest przypadająca w przyszłym roku 60. rocznica poznańskiego czerwca i powstania 1956 r. na Węgrzech, 1050-lecie Chrztu Polski oraz 100. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką na Wołyniu, w której polscy i węgierscy żołnierze wspólnie walczyli z wojskami rosyjskimi.

Politycy mają także rozmawiać o współpracy polsko-węgierskiej i krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach Unii Europejskiej i NATO. W planach jest dyskusja o kierunkach rozwoju Unii i wyzwaniach, jakie stoją przed Europą, a także o brytyjskiej propozycji reformy Wspólnoty.

W czasie wizyty w Budapeszcie marszałek Kuchciński weźmie też udział w uroczystości wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi wiceprzewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Jánosowi Latorcaiowi. Wizyta będzie także okazją do spotkania i rozmów z przedstawicielami Polonii węgierskiej.

Marszałek Sejmu złoży też wieniec pod Pomnikiem Męczenników Katynia. Pomnik został ufundowany wspólnie przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz władze Budapesztu. Został odsłonięty w kwietniu 2011 r. 

Źródło: sejm.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze