Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pielgrzymi ciągną na Jasną Górę

ma 10:11 6 sierpnia 2014
Jasna Góra w Częstochowieflickr.com/Artur Nowacki/CC BY-SA 2.0
Kilkanaście tysięcy osób wyruszyło dziś z Warszawy i Krakowa w 303. Pieszej Pielgrzymce Warszawskiej oraz 34. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę w Częstochowie. W tym roku pielgrzymi będą dziękować Bogu za kanonizację Jana Pawła II i modlić się w intencji Światowych Dni Młodzieży 2016.

Przed rozpoczęciem marszu pielgrzymi z Krakowa wzięli udział w mszy św. w katedrze wawelskiej. Hasło tegorocznej pielgrzymki krakowskiej to „Wierzę w Syna Bożego”. Jak powiedział kard. Stanisław Dziwisz w homilii, słowa te nawiązują do doświadczenia Szymona Piotra.

Powiedział także, że pielgrzymka powinna być czasem przemienienia umysłów i serc. – Przemierzając kolejne kilometry, trudząc się i pocąc, zastanawiajcie się, jakie obszary waszego osobistego życia wymagają uporządkowania, co wymaga odnowy i pogłębienia, co domaga się większego zaangażowania i poświęcenia. Zastanówcie się także, jakie jest wasze miejsce w Kościele, w jaki sposób moglibyście go ubogacić waszą świętością i służbą – mówił Dziwisz.

Pielgrzymka dzieli się na osiem wspólnot - cztery z Krakowa i cztery pozakrakowskie; idą one odrębnymi trasami, ale razem wchodzą na Jasną Górę.W pielgrzymce biorą udział osoby z wielu krajów świata; jest duża grupa młodzieży z Włoch.

Na Jasną Górę pątnicy mają dotrzeć po sześciu dniach. Codziennie pokonują ok. 25 km, chociaż bywają też dłuższe odcinki. Mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz maltańczyków. Podąża za nimi karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju.

Kilka tysięcy osób wyruszyło także z Warszawy w 303. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, pątnicy dotrą tam 14 sierpnia.

– Główną, wielką intencja modlitwy waszego pielgrzymowania i tych wszystkich, którzy będą wam towarzyszyć duchowo, jest dziękczynienie Bogu przez Maryję za Jana Pawła II, za jego wielki pontyfikat i za jego kanonizację, która jest duchowym uwieńczeniem tego pontyfikatu i tego życia, ale równocześnie postawieniem go nam wszystkim jako wzór i przykład do naśladowania – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Myślą przewodnią pielgrzymki są słowa zawierzenia Jana Pawła II - Totus Tuus (Cały Twój).W homilii metropolita warszawski poprosił także wiernych o modlitwę w intencji szybkiej beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. – Proszę was, abyście każdego dnia pielgrzymowania modlili się o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - mówił.

W ponad 20 grupach pielgrzymkowych, oprócz wielu młodych ludzi, są też ludzie starsi, rodzice z dorosłymi dziećmi.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze