Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP rośnie w siłę! Nowi żołnierze WOT ślubowali „w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić"

PR 16:46 26 sierpnia 2018
twitter.com/terytorialsi
Blisko 200 kolejnych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę podczas niedzielnej uroczystości w Bemowie Piskim. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie i Giżycku.

„W potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić" – przysięgało dziś uroczyście blisko 200 nowych żołnierzy WOT, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k. Orzysza.

Ponad 50 ze składających w niedzielę przysięgę zasili szeregi batalionu lekkiej piechoty w Giżycku, blisko 60 żołnierzy wejdzie w skład batalionu w Braniewie, a 90 kolejnych będzie kontynuowało szkolenie w Olsztynie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał, że jest ona szczególnie podniosła, gdyż odbywa się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, za którą pokolenia polskich żołnierzy, powstańców i partyzantów przez wieki przelewały swoją krew.

Szef MON przekazał żołnierzom składającym przysięgę wyrazy szacunku i uznania dla ich "odpowiedzialnych, z pewnością głęboko przemyślanych" decyzji o wstąpieniu do WOT.

- Jestem przekonany, że z honorem sprostacie przyjętym zobowiązaniom i nigdy nie zawiedziecie rodaków, dla których polski mundur zawsze był dumą, ostoją i nadzieją" - podkreślił minister, życząc nowym żołnierzom sukcesów i satysfakcji w służbie.

W piątek, szef MON przekazał, że wydatki na Wojska Obrony Terytorialnej w przyszłym roku będą wyższe niż w obecnym.  W przyjętym projekcie budżetu, w sferze środków na obronność, wydatki zaplanowane w rozdziale 75206 Wojska Obrony Terytorialnej wynoszą wprawdzie w 2019 r. 483,5 mln zł (w 2018 r. było to 568 mln zł), jednak należy mieć na uwadze, że w 2019 r. dodatkowo zaplanowano ok. 120 mln zł na rzecz WOT w rozdziale 75220. Oznacza to, że Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają co najmniej 35,5 miliona zł więcej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych - rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r. Zakończenie tego procesu jest przewidywane na 2021 r. - wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej mają być rozwinięte w każdym województwie.

 

Źródło: mon.gov.pl, twitter.com/terytorialsi

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze