Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pacjenci ze Śląska przewożeni do innych województw. Niedzielski: Sytuacja jest krytyczna

jm 13:46 31 marca 2021
Do końca tygodnia 150-170 pacjentów z całego Śląska ma być realokowanychFot. PAP/Andrzej Grygiel
Szef resortu zdrowia wziął udział w wojewódzkim sztabie kryzysowym w Katowicach. Niedzielski mówił o sytuacji pandemicznej na śląsku.

- Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Krytyczna pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy, tzn. że te moce, które były systematycznie i są przez pana wojewodę przeznaczane na walkę z covidem, powoli te moce się wykańczają - oświadczył po spotkaniu Niedzielski.

Jak poinformował minister zdrowia, głównym tematem spotkania był temat realokacji pacjentów.

- Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów - powiedział.

Dwa typy realokacji

- Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo ,,realokacją kołową", tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta realokacja już się w tej chwili dzieje - powiedział.

Jak dodał przede wszystkim dotyczy ona nowych pacjentów.

- To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska i odbywa się to w sposób, że pacjenci się triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu - to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów - mówił Niedzielski.

Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych - dodał.

- Niezależnie od tego, bo tu mówimy o pacjentach nowych, widzimy potrzebę udrożnienia czy ulgi dania tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana do leczenia pacjentów i w tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy - powiedział szef resortu zdrowia.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze