Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Około 40% Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Może ono prowadzić do zawału serca i udaru mózgu

DW 18:38 24 stycznia 2021
Lekarz w szpitalupexels.com
Już 40 proc. dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Wiele osób nie wie, że ma chorobę. Schorzenie nie boli, a często pierwszym jego poważnym objawem może być zawał serca czy udar mózgu.

Nadciśnienie tętnicze stanowi w Polsce i na świecie duży problem medyczny, społeczny i ekonomiczny.

Nadciśnienie prowadzi do poważnych chorób m.in. układu krążenia czy chorób nerek. Schorzenie może zakończyć się udarem mózgu lub zawałem serca. Dlatego lekarze apelują o wykonywanie badań kontrolnych i regularne mierzenie ciśnienia w przychodni albo w domu.

W grupie ryzyka nadciśnienia tętniczego są osoby z nadwagą i otyłe, szczególnie z otyłością brzuszną. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego leczenie farmakologiczne jest tak samo ważne, jak niefarmakologiczne: czyli dieta i systematyczna aktywność fizyczna.

chu_670_01

Z raportu Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiego projektu społeczno-edukacyjnego serwisu Medonet w 2020 roku wynika, że 61 proc. Polaków ma problem z nadwagą, a bardzo dobrze o swoje zdrowie dba zaledwie 13 procent ankietowanych.

– Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zalecamy co najmniej 30 minut dziennie umiarkowanego, ale intensywnego wysiłku aerobowego. Może to być: pływanie, marsz, jazda na rowerze czy bieganie – zwróciła uwagę certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, lek. med. Justyna Haba-Mierzwa.

Źródło: Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze