Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odkryto szczątki 41 osób sprzed 6200 lat. Tajemnicza historia Chorwacji

ar 17:35 11 marca 2021
41 ciał nie zostało w niej złożonych, a raczej „bezceremonialnie zrzuconych” - podaje Live Science.Wikimedia Commons
Badania naukowy wykazały, że 6200 lat temu wymordowano niewielką społeczność zamieszkującą tereny dzisiejszej Chorwacji. Szczątki 41 kobiet, mężczyzn i dzieci spoczęły we wspólnym grobie.

Tajemniczy grób po raz pierwszy odkryto w 2007 roku. Natrafił na niego mężczyzna mieszkający w małej wiosce na wzgórzach Potočani w Chorwacji, kiedy kopał dół pod fundament garażu. Panujące w czasie prac ulewne deszcze odsłoniły jamę z dziesiątkami szkieletów wewnątrz.

Jama grobowca jest mała i ma zaledwie 2 metry średnicy i 1 m głębokości. 41 ciał nie zostało w niej złożonych, a raczej „bezceremonialnie zrzuconych” - podaje Live Science.

Datowanie radiowęglowe kości, ziemi i fragmentów ceramiki pozwoliło ustalić wiek pochówku, datując go na około 4200 rok p.n.e.

Naukowcy zidentyfikowali 21 ofiar jako dzieci w wieku od 2 do 17 lat i 20 kolejnych jako osoby dorosłe w wieku od 18 do 50 lat. 21 zmarłych było mężczyznami, a 20 kobietami.

Dlaczego tak liczba grupa spoczęła w jednym grobie?

– Jedynym prawdopodobnym scenariuszem była masakra. Jeśli ktoś zaatakuje cię maczugą lub mieczem, odruchowo podnosisz przedramię, aby chronić głowę, co pozostawiłoby przynajmniej niektóre szczątki ze śladami nacięć. Ale nie zaobserwowaliśmy żadnych urazów twarzy ani żadnych urazów obronnych – powiedział Novak. 

Źródło: national-geographic.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze