Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od poniedziałku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni wysłuchają przedstawicieli innych Kościołów

mm 15:06 16 stycznia 2021
J. Adamik/Archidiecezja Krakowska/Flickr.com
Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości,a przyniesiecie obfity owoc”, zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od poniedziałku będzie obchodzony Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów.

Ze względów sanitarnych odbędzie się mniej nabożeństw ale będą one organizowane w większych kościołach, aby mogło w nich uczestniczyć więcej osób – poinformował Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. „Niektóre wydarzenia będą transmitowane online, a poza tym każdy z nas może też modlić się indywidualnie” – zachęca duchowny.

Bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu uważa, że w Kościele katolickim w Polsce wciąż panuje zbyt małe zainteresowanie Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Słyszę czasami, jak niektórzy mówią: przecież u nas są sami katolicy i czują się zwolnieni z choćby najmniejszego akcentu ekumenicznego” – zaznaczył. „Tymczasem Ojciec Święty Franciszek nie pozostawia wątpliwości, powtarzając, że trzeba podążać w kierunku jedności chrześcijan jeszcze bardziej zdecydowanym krokiem, zaczynając właśnie od modlitwy. Stąd mój apel do duszpasterzy, aby zachęcali do niej w kazaniach i na katechezie, dając sami przykład zaangażowania ekumenicznego” – podkreśla bp Nitkiewicz.

Harmonogram nabożeństw

Nabożeństwo centralne odbędzie się w sobotę 23 stycznia o godz. 18 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Nabożeństwu liturgii słowa będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a jednocześnie Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Trzy nabożeństwa ekumeniczne odbędą się w Warszawie: w czwartek 21 stycznia o godz. 18 w prawosławnej katedrze metropolitalnej p.w. św. Marii Magdaleny; w piątek 22 stycznia o godz. 18 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego 1 oraz w niedzielę 24 stycznia o godz. 16 w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu obchodzony w Polsce 17 stycznia. Z kolei po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce będzie obchodzić 21. Dzień Islamu. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”.

Źródło: eKai.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze