Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od 2015 nowe dowody osobiste. Zobacz, co się zmieni

mk 14:35 7 sierpnia 2014
msw.gov.pl
Od 1 stycznia 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Format i wymiary dowodu osobistego mają pozostać takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia ma być taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Jednak po 1 stycznia 2015 nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów. Stare dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP – informuje na swojej stronie internetowej MSW.

Projekt tego rozporządzenia 30 lipca br. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zatem ostateczny kształt projektowanych rozwiązań jeszcze może ulec zmianom w wyniku prowadzonych uzgodnień.

Rozporządzenie wykonuje upoważnienie zawarte w ustawie z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku, stąd konieczność wydania rozporządzenia zgodnego z jej treścią.

2_670_02

Źródło: msw.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze