Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od 11 grudnia Ukraina znów będzie dostawać rosyjski gaz?

mk 15:05 8 grudnia 2014
WIKIPEDIA/JEREMY BUCKINGHAM/CC BY 2.0
Ukraina złoży zamówienie na wznowienie dostaw rosyjskiego gazu od 11 grudnia – poinformowała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na operatora ukraińskich gazociągów, państwową spółkę Ukrtranshaz, która należy do koncernu Naftohaz.

Operator nie uściślił, jakie dokładnie ilości gazu zamierza zamówić od 11 grudnia. W niedzielę, po przekazaniu przez władze w Kijowie rosyjskiemu Gazpromowi przedpłaty w wysokości 378 mln dolarów ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn mówił, że jego kraj oczekuje od Rosji wznowienia dostaw od poniedziałku.

Kijów dokonał przedpłaty za miliard metrów sześciennych gazu w piątek późnym wieczorem.

Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy. Kijów odmówił płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy na Ukrainie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze