Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Obchody Święta Niepodległości. Prezydent Duda w Warszawie i Białej Podlaskiej

zm 7:46 11 listopada 2015
Facebook/Andrzej Duda
Msze za ojczyznę, wręczenie odznaczeń państwowych oraz marsze w wielu miastach w Polsce – 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości przez Sejm w 1937 r. "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny". Święto zakazane podczas wojny i PRL-u przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Prezydent Duda w Warszawie i Białej Podlaskiej

W stolicy prezydent o 9 rano weźmie udział w mszy świętej za ojczyznę w kościele św. Krzyża, a następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze odbędzie się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych, podczas którego przewidziane jest też wystąpienie prezydenta.

W południe w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart, gdzie również zaplanowane jest jego wystąpienie oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Popołudniu w  Białej Podlaskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego i weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Marsz i Bieg Niepodległości w stolicy

W Warszawie odbędzie się też XXVII Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 11.11 w al. Jana Pawła II. Kierowcy w stolicy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi na całej trasie biegu (al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości), aż do godziny 15.

W południe po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w ramach której ulicami stolicy przemaszeruje 414 rekonstruktorów w mundurach z czasów różnych powstań i wojen. Defiladę historyczną organizuje ratusz m.st. Warszawy.

O godzinie 14 rozpocznie się po raz kolejny Marsz Niepodległości, organizowanego przez środowiska narodowościowe. W tym roku Marsz przejdzie pod hasłem "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski". Tegoroczna trasa będzie taka sama, jak w ubiegłym roku. Uczestnicy zgromadzą się na Rondzie im. Romana Dmowskiego i Mostem Poniatowskiego przemaszerują na błonia Stadionu Narodowego. Pomimo zaproszenia,w marszu udziału nie weźmie prezydent Andrzej Duda.

Obchody święta w całej Polsce

Poza głównymi obchodami święta w Warszawie, w których przynajmniej w części udział weźmie Andrzej Duda, uroczystości będą się odbywać w całym kraju.

Krakowskie obchody święta rozpoczną się od mszy świętej na Wawelu, w której udział weźmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk złoży też kwiaty przy grobach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich.

W dawnej stolicy odbędzie się także pochód patriotyczny, który przejdzie Drogą Królewską na Plac Jana Matejki, a po południu odbywać się będą m.in. lekcje śpiewania pieśni patriotycznych przygotowanej przez krakowski kabaret Loch Camelot we współpracy z Biblioteką Polskiej Piosenki.

W Poznaniu główna część obchodów związana będzie z hasłem "Kawaleria w Poznaniu" i w ramach uroczystości na ulicach miasta rekonstruktorzy przedstawią historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii (konnej i zmechanizowanej). Wieczorem odbędzie się także tradycyjny Koncert Marszałkowski, a cały dzień w mieście odbywać się też będą imprezy związane z obchodami imienin ulicy Świętego Marcina.

We Wrocławiu obchody Święta Niepodległości rozpoczną się od mszy świętej o godzinie 10 w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety oraz uroczystego apelu niepodległościowego na placu Gołębim. W tym roku po raz czternasty ulicami miasta przejdzie Radosna Parada Niepodległości.

Najstarsza polska parada, w której udział weźmie ma wziąć około 20 tysięcy osób, przejdzie ulicami Gdańska. W marszu udział wezmą też zabytkowe pojazdy cywilne i wojskowe. W całym mieście w restauracjach i kawiarniach będzie tez można spróbować specjalnych dań i napojów w barwach narodowych lub nawiązujących do tradycyjnej polskiej kuchni.

Źródło: TVN24, telewizjarepublika.pl, prezydent.pl, warszawa.eska.pl, wyborcza.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze