Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niezwykłe! W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można obejrzeć... nieznaną akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego!

K.B. 16:14 11 grudnia 2019
wikimedia commons
Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło nieznaną dotąd akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. "Martwą naturę z owocami" będzie tam można oglądać przez cały grudzień.

W środę dzieło zaprezentowano dziennikarzom. Niewielka akwarela, wykonana przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w latach 1940-1943, spoczęła w gablocie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze muzeum wylicytowały ją na aukcji Antykwariatu Lamus za 12 tys. zł.

 

Obrazek o wymiarach 16 x 20,5cm został podarowany Zofii i Zbigniewowi Radzikowskim przez matkę autora akwareli Stefanią Baczyńską, która w latach 40. XX wieku była nauczycielką ich córki. Co dalej działo się z akwarelą – nie wiadomo, ale gdy tylko pojawiła się na aukcji, Muzeum od razu postanowiło postarać się o włączenie jej do swoich zasobów.

 

"Po wylicytowaniu akwareli dostaliśmy gratulacje, że takie dzieło jako dobro narodowe trafi do Muzeum, a nie w prywatne ręce" – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Cieszymy się, że nasi goście będą mogli zapoznać się z mniej znaną twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" - dodał.

 

Krzysztof Kamil Baczyński znany jest głównie jako jeden z wybitniejszych poetów pokolenia II wojny światowej. W czasie okupacji wiersze publikował w konspiracyjnych antologiach i prasie pod pseudonimem "Jan Bugaj". Mało kto jednak wie, że bardzo chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

We wtorek akwarelę obejrzało kilkoro powstańców warszawskich. "Byli to powstańcy z oddziałów w okolicy, gdzie zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Można powiedzieć: jego koledzy z oddziałów. I mimo sędziwego wieku, mimo tego, że oni już na pewno mają dzisiaj dystans do tych wydarzeń, to w oczach kilku z nich pojawiły się łzy" – opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego "Bo po raz kolejny zrozumieli, że ich kolega był wyjątkowym, wybitnym i wszechstronnym artystą" - dodał Ołdakowski.

 

Przez najbliższy miesiąc w Muzeum można podziwiać także akwarelę "Jelonek" - dowcipny rysunek, który Baczyński ofiarował sąsiadom za wyświadczoną mu przysługę. Później obie prace będą przechowywane w magazynie, bo papier, na którym zostały wykonane, jest wyjątkowo mało odporny na światło. "Takich prac plastycznych już prawdopodobnie w zbiorach prywatnych nie ma" - ocenił Ołdakowski.

 

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku. W latach 1942-43 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, a od 1943r. pełnił służbę w II plutonie "Alek" 2. kompanii "Rudy" Batalionu AK "Zośka". Przed Powstaniem Warszawskim przeszedł do batalionu "Parasol", gdzie został zastępcą dowódcy III plutonu 3. kompanii.

 

W okresie okupacji niemieckiej wydał cztery tomiki poezji: "Zamknięty echem" (lato 1940), "Dwie miłości" (jesień 1940), "Wiersze wybrane" (maj 1942), "Arkusz poetycki Nr 1" (1944) i "Śpiew z pożogi" (1944). Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie: w "Pieśni niepodległej" (1942) i "Słowie prawdziwym" (1942). Przez krytyków uznawany jest za poetę najpełniej realizującego cechy "pokolenia Kolumbów".

 

Już od czasów liceum Baczyński przejawiał zainteresowanie malarstwem. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego od 2017r. znajduje się jego drugi rysunek "Jelonek". Obrazek był własnością Józefa Sosnowskiego - sąsiada Baczyńskiego - który dostał go od poety w 1942 wraz z wierszem z okazji imienin. Rysunek przedstawia biegnącego młodego jelenia, oglądającego się za siebie.

Źródło: Media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze