Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Warszawie! Na Białołęce znaleziono pozostałości osady sprzed 3 tys. lat

D.Z. 14:49 8 września 2020
Pozostałości osady sprzed 3 tys. lat na warszawskiej Białołęce. materiały prasowe
Pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3 tys. lat — takiego odkrycia dokonali archeolodzy na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka.

Wykopano blisko 1,5 tys. artefaktów . Jednym z ciekawszych znalezisk, jest naczynie sitowate podobne do durszlaka, które mogło służyć do wyrobu twarogu i serów — poinformowała Fundacja Ab Terra.

Badania zlecone przez Miasto St. Warszawa Dzielnicę Białołęka prowadzone przy ul. Ostródzkiej to tzw. archeologiczne badania ratownicze, które poprzedziły inwestycję budowy basenu. Badania — jak informuje prowadząca je Fundacja Ab Terra — zostały nakazane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w związku ze znalezieniem na powierzchni gruntu fragmentów ceramiki pradziejowej. W trakcie prac archeolodzy odsłonili teren o powierzchni prawie pół hektara.

— Spodziewaliśmy się odkryć ślady niewielkiego sezonowego obozowiska, okazało się jednak, że trafiliśmy na pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3000 lat (tzw. późna epoka brązu). Osada ta była związana z niewielkim ciekiem wodnym współcześnie uregulowanym, lecz w pradziejach strumień płynął kilkadziesiąt metrów bliżej teraźniejszego terenu badań. Ślady po starorzeczu oraz wysokim poziomie wód gruntowych, udało się uchwycić w postaci wyraźnych śladów geologicznych. Na przebadanym terenie znajdowała się prawdopodobnie część produkcyjna osady, a część mieszkalna leży zapewne w niewielkiej odległości, lecz niestety już poza terenem inwestycji — informuje przedstawiciel Fundacji Ab Terra.

W trakcie badań archeolodzy pozyskali około 1500 artefaktów. Zabytki znajdowane na piaszczystej wydmie stanowiska to głównie przedmioty ceramiczne. Reszta, jak przedmioty drewniane, skórzane itp. uległy rozkładowi.

— Z niemałym trudem i starannością wydobywamy więc maleńkie fragmenty, czyścimy i sklejamy z nich ceramiczne naczynia codziennego użytku. Bardzo ciekawym znaleziskiem jest np. tzw. naczynie sitowate. Jest podobne do współczesnego durszlaka, tylko że służyło zapewne do wyrobu twarogu i serów dwa i pół tysiąca lat temu. Różnica polega na materiale, z jakiego je wytworzono, a mianowicie wypalono je z gliny — informują archeolodzy.

Prócz palenisk odkryto kilkaset tzw. obiektów archeologicznych, czyli pozostałości po np. dołkach posłupowych i jamach zasobowych. Te ostatnie dziś można byłoby nazwać piwniczkami magazynowymi.

Źródło: naukawpolsce.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze