Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nieważne wybory do rady miasta w Jezioranach

kk 13:44 7 stycznia 2015
FLICKR/ANNA WOŹNIAK/CC BY-SA 2.0
Sąd okręgowy w Olsztynie stwierdził nieważność wyborów do rady miasta w Jezioranach przeprowadzonych w okręgach 14 i 15. Nakazał jednocześnie przeprowadzenie ponownych wyborów w tych okręgach i wygasił mandaty dwóch radnych wybranych 16 listopada.

Chodzi o jednomandatowe okręgi nr 14 i 15. Zgodnie z obwieszczeniem burmistrza Jezioran okręg nr 14 obejmuje część sołectwa Franknowo do nasypu kolejowego, a okręg nr 15 obejmuje część sołectwa Franknowo od nasypu kolejowego oraz wsie Kramarzewo, Pierwągi i Polkajmy.

W tych okręgach mylnie sporządzono spisy wyborców. Wyborcy z jednego okręgu zostali przypisani błędnie do drugiego i na odwrót. Pomyłkę zauważono w dniu głosowania podczas wyborów samorządowych 16 listopada około godz. 12. Listy wyborców skorygowano w dniu wyborów po godz. 17. W wyniku błędnie sporządzonych spisów wyborców 26 osób z jednego okręgu oddało głosy w drugim. Po godz. 17 umożliwiono dopisanie się do spisu we właściwym okręgu, ale skorzystały z tego tylko 3 osoby.

Sąd okręgowy w Olsztynie w swym postanowieniu wydanym w środę stwierdził w tej sytuacji nieważność wyborów w dwóch okręgach, nakazał powtórzenie głosowania w tych okręgach oraz stwierdził wygaśnięcie mandatów radnych Marka Malinowskiego i Teresy Parzonki, którzy zostali wybrani 16 listopada.

Jak uznał sąd, nieprawidłowości związane ze źle sporządzonymi spisami wyborców mogły mieć wpływ na wynik głosowania ponieważ radni wybrani z tych okręgów mieli przewagę 2 i 4 głosów przed kolejnymi kandydatami.

Postanowienie sądu okręgowego w Olsztynie wydane w środę nie jest prawomocne i przysługuje od niego zażalenie do sądu apelacyjnego w Białymstoku. Rada Miasta w Jezioranach liczy 14 radnych.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze