Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

NIESAMOWITE ZJAWISKO NA NIEBIE! Spójrz do góry. Superksiężyc już tam jest

M.N. 18:16 19 lutego 2019
pixabay.com
Dziś będzie można zaobserwować superksiężyc, czyli największą i najjaśniejszą pełnię księżyca w roku. Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe, które mogą obserwować zwykli ludzie. Wschód księżyca o 16.51 i wtedy zjawisko będzie najlepiej widoczne.

Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe – mówi Milena Ratajczak z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

– Czasami się zdarza, że księżyc jest nieco bliżej ziemi i wtedy jest trochę większy pod względem swoich rozmiarów kątowych, czyli tarcza jest większa w porównaniu do zwykłej pełni. Wtedy jest on jaśniejszy i bardziej spektakularny dla osób, które mogą go oglądać – powiedziała Milena Ratajczak. 

W Polsce superksiężyc będzie najlepiej widoczny po wschodzie, tuż przed godz. 17.00. Zjawisko będzie można obserwować przez całą noc. 

Dziś nad Polską, poza superksiężycem, gołym okiem zobaczymy również inne ciekawe – choć nieco bardziej pospolite – obiekty zimowego nieba. 

Wśród nich znajduje się gwiazdozbiór Lwa i Oriona, ze słynnym Pasem Oriona. Tuż po zachodzie słońca dobrze widoczna będzie również Wenus. 

– Nawet gołym okiem możemy obserwować te zjawiska, im jesteśmy dalej świateł miasta, tym lepiej – wyjaśnia Milena Ratajczak. 

Według synoptyków IMGW wieczorem i w nocy, mimo częściowego zachmurzenia, będzie można obserwować superksiężyc. Najlepsze warunki do nocnych obserwacji będą mieli mieszkańcy Polski centralnej, południowej i południowo-wschodniej.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze