Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niepozorny sprzymierzeniec człowieka

Sandra Nartowska 16:02 16 sierpnia 2020
Korzystanie z pomocy jerzyków jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż stosowanie chemii i innych nienaturalnych metod tępienia uciążliwych owadów. Pixabay
Ostatnio mieszkańcy miast zmagają się z pewnym uciążliwym problemem - plagą komarów. Ci bardziej zdeterminowani podejmują się walki tymi denerwującymi insektami we własnym zakresie, na przykład poprzez instalowanie moskieter w oknach, inwestowanie w urządzenia odstraszające czy stosując środki owadobójcze.

Jednak ludzie nie muszą prowadzić walki z krwiopijcami sami - mają pewnego niepozornego sojusznika, zwanego jerzykiem. Jerzyk jest dość małym ptakiem, o długości ciała nieprzekraczającej 20 centymetrów i brązowym ubarwieniu. Jego nogi i dziób mają jedynie centymetr, co czyni je najmniejszymi spośród wszystkich ptaków. Większość swojego życia spędza w powietrzu - w nim je i pije, łapiąc krople deszczu, a nawet śpi. Potrafi się unieść nawet na wysokość 3 500 metrów nad poziom morza. Na ziemię schodzi rzadko, głównie w celu złożenia jaj i zajęcia się młodymi.

Jest on także sporą pomocą dla człowieka: otóż żywi się on małymi owadami, przede wszystkim właśnie komarami czy muszkami. Pomimo małego rozmiaru, cechuje go spory głód - dziennie potrafi upolować tysiące uprzykrzających życie owadów! (W zależności od szacunku, mówi się między 4 tysiącami a nawet 20 tysiącami w przypadku matki karmiącej młode.) Z tej racji są dla uciążliwych insektów idealnym odstraszaczem.

Obopólna korzyść

Te małe ptaki są chętne do zamieszkania w miastach - swoje gniazda budują kilka metrów nad ziemią, dzięki czemu wysokie budynki są dla nich idealną lokalizacją. Dzięki ogromnym ilościach owadów w miejscach zamieszkania ludzi jerzyki mają zapewnione pożywienie.

Kiedyś same wprowadzały się do otoczenia człowieka, na swoje domy wybierając stropy budowlane i otwory w ścianach. Niestety, wraz z wprowadzeniem nowszych rozwiązań architektonicznych potencjalne kryjówki dla tych pożytecznych ptaków zniknęły, przez co w miastach stale spada ich populacja.

Nie przekreśla to możliwości współpracy ludzko-jerzykowej: jerzyki mogą także zamieszkać w budkach lęgowych. Dlatego wiele osób zaznajomionych z pożytecznością tych niepozornych ptaków instaluje je na ścianach budynków. Zdarza się, że nawet spółdzielnie decydują się na naturalną ochronę przeciwkomarową, umieszczając spore ilości budynek na ścianach bloków. Ptaki te żyją w koloniach, dlatego można umieszczać wiele budek koło siebie.

Hotel dla jerzyków

Jednak jeśli nasi sąsiedzi nie są zainteresowani owadobójczą pomocą jerzyków, sami możemy przygotować dom dla tego ptaka. W Internecie można znaleźć zarówno porady dotyczące wykonania takiej budki, jak i oferty gotowych domków. Instalując budkę, należy dopilnować kilku kwestii - należy ją zawiesić co najmniej na wysokości drugiego piętra, aby jerzyki mogły z niej swobodnie wylecieć, na ścianie skierowanej na północ bądź wschód, aby jej mieszkańcy się nie przegrzali.

Mówiąc o jerzykach, warto także wspomnieć o ogromnym problemie je nękającym. Jak wyżej wspomniano, niegdyś zajmowały m.in. otwory wentylacyjne i inne szczeliny w wysokich budynkach, które zostały zabudowane. Niestety, w czasie takich modernizacji często zakratowywano otwory z gniazdami ptaków, które często były zamieszkiwane przez pisklęta. Jeśli nie reagowano – małe ginęły, a rodzice tracili swoje gniazda i chęć powrotu. W efekcie tych działań populacja tych pomocnych ptaków zmniejszyła się o 50-70% w skali całego kraju i zostały objęte całkowitą ochroną gatunkową.

Dlatego warto sobie o nich przypomnieć, zarówno z przyczyn altruistycznych jakimi jest ochrona przyrody, jak i bardziej egoistycznych, czyli pomoc w walce z owadami. Korzystanie z pomocy jerzyków jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż stosowanie chemii i innych nienaturalnych metod tępienia uciążliwych owadów.

 

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze